Naujienos

2017 m. kovo 11-12 d. vyko Lietuvos ornitologų draugijos narių Visuotinis susirinkimas

Šių metų kovo 11-12 d. Kaune vyko LOD narių Visuotinis susirinkimas už 2016 m. (toliau, Susirinkimas). Iš 238 į Kauną suvažiavo 68 Draugijos nariai. Be įprastos darbotvarkės: Draugijos sekretoriato, Tarybos, Kontrolės komisijos ir Lietuvos ornitofaunistinės komisijos ataskaitų, buvo renkami LOD Tarybos ir Kontrolės komisijos nariai, Susirinkimo dalyviai supažindinti su svarbiausių LOD projektų rezultatais. Be to, aptartos 2017 metais planuojamos LOD veiklos, aptarti Lietuvos perinčių paukščių atlaso rezultatai ir tolimesni darbai. Pirmos dienos pabaigoje, jau laisvos programos metu vyko filmo „Kurtiniai sugrįžta“ peržiūra, Julius Morkūnas papasakojo apie savo kelionę į Rusijos šiaurę – Kalgujevo salą. Vėliau vakare aptarta LOD narių Igorio Semionovo ir Rūtos Kembrytės savanoriška iniciatyva, kuriant paukščių stebėjimo duomenų registravimo sistemą.

Antrosios Susirinkimo dienos pradžia buvo skirta 2016 ir 2017 m. “Metų paukščio“, „Kalėdinio paukščių stebėjimo maratono“ akcijos, žiemojančių vandens paukščių apskaitų ir bitininkų apsaugos iniciatyvos rezultatų pristatymui. Po to, su Gamtosaugos projektų vystymo fondo veikla supažindino jos direktorius, LOD narys Saulis Skuja. Atskira Susirinkimo sesija buvo skirta duomenų pateikimui Saugomų rūšių informacinei sistemai, kuri sukurta siekiant užtikrinti minėtų rūšių tinkamą apsaugą. Pabaigoje LOD sekretoriato darbuotojai supažindino Susirinkimo dalyvius su naujo projekto, skirto ornitologinio turizmo plėtrai Pietų Lietuvoje ir gretimuose Lenkijos rajonuose, tikslais ir uždaviniais, naujai LOD organizuojamais paukščių pažinimo kursais, taip pat aptarti 2 proc. paramos skirtų lėšų naudojimo klausimai.


Kovo 19 d. - pempės diena

Paprastoji pempė (Vanellus vanellus) – plačiai žinomas paukštis, kurią tiek iš išvaizdos, tiek iš balso pažįsta kone kiekvienas. Juo labiau, kad tai vienas iš pirmųjų pavasarį parskrendančių paukščių. Pempės gyvena didesnėje Europos dalyje ir Azijoje. Nors suintensyvėjęs žemės ūkis, melioracija ir kita antropogeninė veikla sumažino pempių skaičių, tačiau jos gan greit sugebėjo prisitaikyti prie kintančių sąlygų. Anksčiau Europos Vakaruose netgi buvo paprotys valgyti šio paukščio kiaušinius, nes jie esą labai gero skonio. Turguose jie buvo pardavinėjami lygiai kaip ir naminių paukščių kiaušiniai. Dar apie 1920 m. Vokietijoje buvo didelė jų paklausa, bet Lietuvoje šia prekyba vargu, ar kas vertėsi.


Kviečiame į žemės dienos ir paukščių šventę

Vilniaus universiteto botanikos sodas ir Lietuvos ornitologų draugija kviečia į Žemės dienos šventę. Renginys vyks kovo 18 d. šeštadienį, 13 val.

LOD narys Gediminas Petkus papasakos ir parodys vaizdo reportažus, kokie įvairūs gali būti inkilai ne tik paukščiams, bet ir kitiems gyvūnams ar vabzdžiams. Po paskaitos kelsime inkilus VU Botanikos sode. Jeigu atsinešite savo inkilą, į sodą būsite įleisti nemokamai! LOD nariai pateikę LOD nario pažymėjimą taip pat į botanikos sodą renginio metu bus įleisti nemokamai. 

Neužmirškite atsinešti užkandžių piknikui, o Botanikos sodas jus pavaišins gardžia žolelių arbata. 


Sveikiname pavasarį! (Aukštadvaris)

Tradiciškai (jau 25-ą kartą !) Aukštadvaryje pasitinkame pavasarį švęsdami Pasaulinę Žemės dieną, kovo 20 –ąją. Ši diena minima per pavasario lygiadienį, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės taškuose. Kovo 20- osios rytą prie Aukštadvario mokyklų ir regioninio parko direkcijos bus iškeltos Žemės vėliavos, mokyklose vyks aplinkosauginės pamokos. Nuo 13.00 val. žemės ūkio mokyklos priešsalyje veiks mokinių darbų paroda- konkursas ,,Aš sveikinu pavasarį !“, kurią organizuoja Aukštadvario regioninio parko direkcija ir VĮ Trakų miškų urėdija. Parodoje laukiame spalvingų pavasarinių floristinių kompozicijų, įvairių dydžių ir modelių inkilų sparnuočiams, plakatų aplinkosaugine tema iš Aukštadvario, Onuškio, Bijūnų mokyklų. Kovo 23-ąją Aukštadvario regioninio parko direkcijos kiemelyje vyks parodos dalyvių apdovanojimai, mokinių meninė programa. 


40-ies paukščių diena

Lietuviai nuo senovės kovo 10 dieną minėjo 40-ties paukščių dieną, kuri simbolizavo mūsų krašto paukščių sugrįžimą, kas kaimo žmogui būdavo rodikliu planuoti ar net pradėti kasmetinius ūkio darbus. Etnografai ir gamtininkai mano, jog „40-ties paukščių diena“ taip pavadinta, nes apytikriai tiek įprastų (paprastam žmogui pažįstamų) paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę. Senoliai tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Šią dieną šeimininkėms būdavo patariama iškepti 40 bandelių su „snapeliais“, kad vasarą javai gerai derėtų. Šios bandelės buvo dar vadinamos „špokiukais“. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, t.y., su savo šeima. Tikėta, kad šią dieną kur nors toliau iš namų išvažiavus, užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais. Tačiau, bet kuriuo atveju, ši data siejama su masiniu paukščių parskridimu. Šių metų ankstyva pavasario pradžia tikrai pateisino šią etnokultūrinę datą – šiai dienai į Lietuvą sugrįžo kiek daugiau nei keturiasdešimt rūšių – belieka stebėtis mūsų protėvių pastabumu.


Informacija apie LOD narių susirinkimą už 2016 metus (atnaujinta 2017-03-10) nedalyvaujantys gali balsuoti el.paštu

Pranešame, kad Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) Visuotinis narių susirinkimas už 2016 m. (toliau „Susirinkimas“), vyks š. m. kovo 11-12 d. viešbutyje „Magnus“, adresu Vytauto pr. 25, Kaunas (žiūrėti nuorodą: http://www.magnushotel.lt/).
Kviečiame visus LOD narius, planuojančius dalyvauti Susirinkime registruotis užpildant pridedamą registracijos anketą ir pateikiant ją el. p. justina@birdlife.lt

Registracija yra privaloma visiems (ir negyvenantiems viešbutyje) ir vykdoma iki š. m. kovo 3 d. Registracijos anketą rasite čia >>

Vadovaujantis LOD įstatų 24.5 p. Draugijos nariai gali balsuoti elektroniniu paštu. Raginame visus LOD narius, kurie negalės dalyvauti Visuotiniame susirinkime balsuoti elektroniniu paštu, renkant LOD Tarybos ir Kontrolės komisijos narius, savo balsus pateikiant iki š.m. kovo 11 d. el. paštu justina@birdlife.lt


Vilniaus pelėdos nustebino ornitologus

Lietuvos ornitologų draugiją 2017 m. kovo 7 dieną pasiekė skambutis, kad Vilniuje esančiame Vingio parke ant žemės pūpso naminės pelėdos (Strix aluco) jauniklis. Pūkuoti kamuoliukai jau ne vienerius metus džiugina VU Botanikos sodo darbuotojus, kurie saugo šiuos nuo pašalinių lankytojų. LOD nariai šiame parke iškėlė pelėdoms skirtus inkilus, kuriais mielai naudojasi paukščiai. Tiesa, ne kiekvienais metais paukščiai renkasi inkilus. 


Klaipėdoje iškelta 150 inkilų juodiesiems čiurliams

Sulaukę gražios pavasario dienos (kovo 4 d.) didelis būrys Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) savanorių, Ventės rago žiedavimo stoties darbuotojų, Klaipėdos universiteto (KU) studentų, darbuotojų su šeimomis ir draugais, miesto moksleivių ir Europos skautų susirinko pasitikti sugrįžtančių paukščių. Belaukiant visų dalyvių, universiteto aikštėje buvo nupieštas paukščių takas, kuris bent jau iki pirmo lietaus džiugins studentus ir darbuotojus.


Prabėgo pirmoji Kaziuko mugės popietė

Nors pirmoji tradicinės Vilniuje vykstančios Kaziuko mugės diena puikiu oru ir neapdovanojo, Lietuvos ornitologų draugijos palapinėje veiksmo ir geros nuotaikos netrūko. Sulaukėme tikrai nemažai mugės lankytojų dėmesio ir džiaugėmės galimybe pokalbiais apie sparnuočių pasaulio aktualijas, nuotaikingomis užduotėlėmis ir paskaitomis patenkinti nemažai smalsuolių.


Kaziuko vaikų pasaulyje aplankykite ornitologų namelį

Vilniaus miesto širdyje, Katedros aikštėje, mažųjų smalsuolių lauks ornitologai.  Ne tik tėveliams, bet ir jų mažiesiems užsiėmimų bus įvairių įvairiausių.  Kaziuko vaikų pasaulyje, kurį organizuoja asociacija „Naisių bendruomenė“ rasite Lietuvos ornitologų draugijos įrengtą ornitologų namelį. Čia piešime pavasario šauklius, lankstysime, karpysime šarką/pelėdą knygelėms, straksėsime po užduočių lizdą, gaminsime lesyklėles ir inkilus, klausysimės įdomių paskaitų, žiūrėsime gamtos filmus. 


Stebėjimai

2017-03-22
Regulus ignicapilla
2017-03-21
Anthus petrosus
2017-03-20
Podiceps auritus
2017-03-20
Somateria mollissima
2017-03-19
Anser erythropus
2017-03-19
Corvus corone LOFK
2017-03-18
Anser erythropus
2017-03-19
Branta ruficollis
2017-03-19
Melanitta nigra
2017-03-19
Saxicola rubicola LOFK