Naujienos

Kviečiame į renginį „Vilniaus mieste žiemojantys paukščiai“

Nemaža dalis paukščių žiemoja mūsų krašte iki pavasario. Nors šaltuko didelio ir nėra, bet trumpėjanti dienos trukmė rodo, kad galima po truputį pradėti lesinti sparnuočius. Smulkiems žvirbliniams paukščiams, ypač vabzdžialesiams, iškritus sniegui ir paspaudus stipresniam šalčiui žymiai pablogės mitybinės sąlygos. Lietuvos ornitologų draugija vykdydama kartu su Vilniaus miesto savivaldybe projektą „Gamtos takai vilniečiams“ kviečia susipažinti su Vilniaus miesto parkuose ir vandens telkiniuose žiemojančiais paukščiais. Renginys vyks 2018 m. lapkričio 27 d. 15 val. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje (Žygimantų1/8 LT-01102, Vilnius).


Praėjusį savaitgalį vyko pirmieji 4P 2018 mokymai

Vasarą paskelbus apie naujai renkamą 4P (paukščių pažinimo pamokos pažengusiems) kursų grupę 2018-2019-iems metams, vos per porą dienų užsipildė visos laisvos vietos. Iš 25 kursuose dalyvaujančių asmenų, 5 dirba saugomose teritorijose, o 11 kursantų jau yra pabaigę BirdID mokymus. Todėl šių metų grupėje nestinga pažengusių paukščių stebėtojų, su stipriu pradinių ornitologinių žinių bagažu.


Lapkričio 6 d. įvyko projekto „Suinteresuotų institucijų pajėgumų pritaikymas gerinant upinių ir mažųjų žuvėdrų apsaugos būklę Lietuvoje“ pristatymas

Š.m. lapkričio 6 d. Nacionaliniame lankytojų centre įvyko projekto „Suinteresuotų institucijų pajėgumų pritaikymas gerinant upinių ir mažųjų žuvėdrų apsaugos būklę Lietuvoje“ pristatomasis renginys. Lietuvos ornitologų draugija (LOD) pristatė ES LIFE programos lėšomis finansuojamą projektą, jo pagrindines gamtosaugines bei stebėsenos veiklas, visuomenės informavimo ir kitas viešinimo veiklas, siekiamus rezultatus bei aptarė saugomų teritorijų direkcijų, kitų suinteresuotų institucijų ir projekto partnerių bendradarbiavimo galimybes.


Svečiavomės laidoje "Pradėk nuo savęs"

Š.m. spalio 21 d. LRT Plius laidoje "Pradėk nuo savęs" buvo pristatyta Lietuvos ornitologų draugijos iniciatyva parengta knyga "Laukinės gamtos glūdumose" ir parodytas filmas "Laukinės gamtos slėpiniai". Kviečiame pažiūrėti laidą. Laidos svečias Eugenijus Drobelis. Laidos vedėja Dalia Juočerytė.


Projekto „Gamtos paveldo panaudojimas ornitologinio turizmo plėtrai Dzūkijoje ir Biebržos slėnyje“ veiklų pabaigtuvės ir rezultatų aptarimas

2018 m. spalio 18 d. Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijoje įvyko Europos Regioninės Plėtros Fondo finansuoto projekto „Gamtos paveldo panaudojimas ornitologinio turizmo plėtrai Dzūkijoje ir Biebržos slėnyje“ veiklų pabaigtuvės ir rezultatų aptarimas. Merkinės lankytojų centre gamtos garsovaizdžio metraštininkas Vidmantas Blažys pristatė projekto įgyvendinimo metu sukurtą kompaktinę plokštelę „Dzūkijos ir Bebržos gamtos garsai.“ Albume du kompaktiniai diskai. Diske iš Bebržos parko 30 takelių, kuriuose įrašyta apie 25 rūšys, o tie grasai skamba ilgiau nei 62 min. Diske iš Dainavos krašto 85 takeliai, įrašyta virš 65 rūšių, o skamba tie garsai daugiau nei 79 minutes.


Naujas LOD žurnalo „PAUKŠČIAI“ numeris 39
Greitu metu prenumeratorius pasieks naujas LOD žurnalo „PAUKŠČIAI“ Nr.39. Šiuo metu galite susipažinti su jo turiniu.
 
 
Viršelyje laplandinis griciukas (Limosa lapponica). Dalios Račkauskaitės nuotrauka

Estijoje pasaulinio gulbių simpoziumo metu pristatyti projekto rezultatai

Estijoje Tartu mieste spalio 15-19 dienomis vyko 6-asis gulbių simpoziumas. Simpoziume dalyvavo apie 60 dalyvių iš įvairių įvairiausių pasaulio šalių. Dalyviai nuo Kinijos iki JAV pristatė naujausius tyrimus ir darbus tiriant ir saugant 8 gulbių rūšis. Didelis dėmesys buvo skirtas gulbių apsaugai jų veisimosi, laikino apsistojimo ir žiemojimo vietose. Lietuvos ornitologų draugijos atstovas Julius Morkūnas pristatė LOD nuveiktus darbus siekiant pagerinti gulbių žiemojimo sąlygas Kauno mieste. Buvo pristatytos projekto veiklos siekiant sumažinti šių paukščių žūtį dėl atsitrenkimų į oro perdavimo linijas gulbių žiemojimo vietoje. Buvo pristatyti LOD ir Litgrid darbai įvykdyti Kauno mieste didinat  oro linijų vizualizaciją. Kasmet nuo keliolikos iki keliasdešimt paukščių vis žūdavo atsitrenkus į oro linijas Kauno mieste greta gulbių žiemojimo vietų. Įdiegus vizualizacijos priemones, pakabinus pakabukus, linijos tapo geriau pastebimos gulbėms ir kitiems vandens paukščiams.  Ši problema susilaukia vis daugiau tarptautinio dėmesio, panašios veiklos siekiant apsaugoti paukščius yra vykdomos tiek Danijoje, Vokietijoje ir kitose vietose. Panašias priemones planuojama įgyvendinti ir Estijoje, ten esama oro linijų prie pat gulbių sustojimo sankaupų, ir kasmet dėl jų žūva po keliolika paukščių. Pristatant nuveiktas veiklas buvo pasidalinta patirtimi kaip galima mažinti oro linijų pavojingumą paukščiams.


Lietuvos ir užsienio ornitologai varžėsi paukščių ralyje 2018

Spalio 12 dieną, penktadienio vakarą apie 100 Paukščių stebėtojų ralio varžybų “Kuršių marios - 2018” dalyvių – profesionalų ornitologų ir paukščių stebėtojų mėgėjų – susirinko Kintuose. Jau devynioliktąjį kartą vykstančiose kasmetinėse varžybose dalyvavo ne tik lietuvių, bet ir latvių, lenkų, suomių, britų, baltarusių komandos. Užsiregistravus komandoms LOD direktorius Liutauras Raudonikis pasveikino visus susirinkusius, aptarė renginio programą, taisykles. Po aptarimo visi ralio dalyviai buvo kviečiami sužaisti totalizatorių. Kiekvienas ralio dalyvis galėjo spėti kiek šių metų varžybų metu bus pastebėta skirtingų paukščių rūšių.


Išlydėjome daugiau nei 5 milijonus paukščių!

Spalio pirmąjį savaitgalį 41-oje Europos ir Azijos šalyse vyko vienas didžiausių ir masiškiausių paukščių apsaugai ir populiarinimui skirtas renginys – paukščių palydos.  Ši kasmetinė tarptautinė iniciatyva vadinama EuroBirdwatch. Jos metu organizatoriai siekia didinti visuomenės susidomėjimą paukščiais ir jų apsauga, nes efektyvios gali būti tik bendros žmonijos pastangos, suteikiant viltį nykstančioms sparnuočių rūšims ir saugant jų svarbias buveines visame jų migracijos kelyje. Paukščių palydos buvo organizuojamos kiekvienoje šalyje atskirai. Stebėjimus koordinavo nacionaliniai BirdLife partneriai tarp jų ir Lietuva, o jų rezultatai vėliau buvo siunčiami Europos paukščių stebėtojų (EuroBirdwatch18) koordinavimo centrui, kurio funkcijas šiais metais vykdo Liuksemburgo ornitologų draugija.  


„Paukščių palydos – 2018“. Išvyka į Žuvintą 2018-10-06 (naujiena papildyta spalio 4 d.)

Kiekvienais metais draugijos sekretoriatas Paukščių palydų dieną organizuoja išvyką į paukščių gausa pasižyminčią vietą. Šių metų spalio 6 d. kviečiame visus besidominčius sparnuočiais kartu su LOD sekretoriato darbuotojais aplankyti  Žuvinto biosferos rezervatą, aplinkinius Žuvinto ežerus, Simno žuvininkystės tvenkinius ir Dusios ežerą. Kelionės metu susipažinsime su paukščių įvairove. LOD nariams, sumokėjusiems mokestį už 2018 metus, kelionė nemokama. Kitiems norintiems suaugusiems kelionės mokestis – 10 Eur., moksleiviams - nemokamai. Atskiru transportu vykti nerekomenduojame.


Reti stebėjimai

2018-11-16
Carduelis hornemanni
2018-11-16
Egretta alba
2018-11-11
Acanthis cabaret
2018-11-14
Motacilla alba
2018-11-12
Carduelis hornemanni
2018-11-10
Numenius arquata
2018-11-11
Motacilla alba
2018-11-11
Motacilla alba
2018-11-11
Melanitta nigra
2018-11-11
Melanitta fusca