birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Lietuvos ornitologų draugija Vilniaus mieste vykdys projektą „Pažinkime kartu žaliąsias miesto vertybes“

Lietuvos ornitologų draugija šiais metais vykdys projektą „Pažinkime kartu žaliąsias miesto vertybes“– tai plačiajai visuomenei skirtas aplinkosauginio švietimo projektas, skirtas Lietuvos sostinės gyventojams ir svečiams atrasti, pažinti, o kartu ir prisidėti prie bioįvairovės išsaugojimo Vilniaus mieste. Dėl didelės medžių bei kitos augalijos gausos Vilnius vadinamas „žaliausia“ sostine Europoje. Nedaugelis senojo žemyno sostinių galėtų lygiuotis paukščių įvairove, čia priskaičiuota daugiau nei 100 perinčių paukščių rūšių, auga reti į Raudonąją knygą įrašyti augalai. Nors ir paukščiai užima svarbią bioįvairovės dalį, deja, organizuojant įvairius gamtinius renginius viešojoje erdvėje, skaitant paskaitas mokyklose, kolegijose ar universitetuose susidurta su didele žinių stoka. Taip pat daugelis nepažįsta augalų, vabzdžių ir žinduolių. Šią spragą galima užpildyti įrengiant gamtos takus, kurių pagalba vilniečiai ir miesto svečiai susipažintų su biologine įvairove.

Gamtos takuose specialistų įrengtos biotechninės priemonės (inkilai (paukščiams, vabzdžiams, žinduoliams), ne tik, kad pagausins paukščių, vabzdžių gal būt net ir žinduolių populiaciją Vilniaus mieste, bet ir tarnaus kaip puiki metodinė priemonė formaliojo ir neformaliojo švietimo mokytojams ir dėstytojams, bendruomenėms. Kad mokymosi procesas būtų šiuolaikiškas ir patrauklus bus sukurta internetinė aplikacija (žemėlapis), kurioje bus atvaizduoti gamtinių takų maršrutai su informacija apie takuose esančius objektus. Gamtiniai takai bus įrengiami trijose Vilniaus miesto vietose: Žirmūnų parke, Bernardinų sode, Jeruzalės miškuose.

Projekto tikslas skatinti vilniečius pažinti ir saugoti gamtinę aplinką supažindinant gyventojus su miesto gamtovaizdžiu ir biologine įvairove interaktyviai ir šiuolaikiškai.

Kas planuojama?

Planuojama surengti Vilniaus miesto viešose žaliose erdvėse, gamtiniuose takuose 10 pažintinių mokomųjų ekskursijų Vilniaus miesto gyventojams, supažindinat su Vilniaus miesto paukščių, žinduolių, augalų, vabzdžių įvairove. Įtraukiamos bendruomenės, jaunos šeimos, ugdymo įstaigos, trečiojo amžiaus universitetas.

Žaliose miesto erdvėse iškelti 20 inkilų paukščiams, žinduoliams ir vabzdžiams (Lietuvos ornitologų draugijos lėšomis).

Suorganizuoti inkilų valymo talką rudenį Vilniaus Pilių parke. (Lietuvos ornitologų draugijos lėšomis).

Sukurti 3 interaktyvius žemėlapius mobiliesiems įrenginiams: Neries pakrantės ties Žirmūnais, ir Žėrynu. Žemėlapiuose būtų atvaizduoti gamtinių pažintinių takų maršrutai ir juose esantys objektai juose: augalai, paukščiai, uoksiniai medžiai, kitos gamtinės vietos ar vertybės.

Projekto biudžetas 5000 eur.

Projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė iš ekologinio švietimo programos lėšų. Projektą iniciavo Lietuvos ornitologų draugija.

  


Reti stebėjimai

2024-05-08
Motacilla cinerea
2024-05-20
Motacilla cinerea
2024-05-20
Falco vespertinus
2024-05-18
Charadrius hiaticula
2024-05-17
Ixobrychus minutus
2024-05-12
Anthus cervinus
2024-05-19
Falco vespertinus
2024-05-17
Numenius phaeopus
2024-05-17
Motacilla citreola
2024-05-19
Lanius minor LOFK