birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Kviečiame stebėti ir suskaičiuoti kovus

Žurnalo „PAUKŠČIAI“ redakcinė kolegija skelbia žiemos paukščio akciją! 

Žiemos paukščio akcijos tikslas – paakinti kuo daugiau paukščių stebėtojų ir tiesiog gamtos mylėtojų įsitraukti į aktyvią ornitologinę veiklą gražiausiu, bet paukščiams sunkiausiu metų laiku t.y. žiemą ir surinkti duomenis apie vieną migruojančių paukščių rūšių.

Taigi, 2013-2014 metų žiema skelbiama kovo (Corvus frugilegus) stebėjimų žiema.

Stebėjimų laikotarpis – nuo 2013 gruodžio 01 d. iki 2014 m. vasario 28 d.

Pastaruoju metu Lietuvos ornitologiniame pasaulyje vėl juntamas paukščių stebėtojų suaktyvėjimas, daug jaunų gamtos mylėtojų įsijungia į ornitologų gretas. Prieinamas naujos ir galingos stebėjimo optikos bei fotografijos priemonių pasirinkimas, nauji paukščių apibūdintojai bei organizuojamos paukščių stebėjimo varžytuvės skatina mus nuolat tobulėti, pažinti kiekvieną paukščio rūšį iš kone vos šmėkštelėjusio šešėlio ar išgirstos trumpos balso frazės. Toks tobulėjimas yra sveikintinas, tačiau tikrasis ornitologas turi mokėti ne tik pažinti paukščius, bet ir jais rūpintis, o kaip rodo praktika – profesionalumas ateina tuomet, kai suprantame, jog įprastos, lietuviškos, nuo vaikystės gerai pažįstamos paukščių rūšys yra tikra vertybė ir ne mažiau įdomus ir reikalaujantis tyrimų bei rūpesčio objektas. 

Todėl iš pirmo žvilgsnio atrodytų visai neįdomus ir dažnai matomas paukštis parinktas šių metų žiemos akcijos paukščiu, galbūt nevertas jūsų dėmesio, bet apsidairykite aplinkui: ar bepamatysite kovą, kuris rodos dar tik vakar vaikštinėjo tiesiog po jūsų langais? Dažnai įpratę matyti varninius paukščius kartu dažnai net nepastebime, kad dalis kovų jau paliko mus ir sugrįš tiktai pavasarį...Bent jau taip teigė mūsų tėvai ir seneliai... O kaip yra iš tikrųjų? Ar kada nors susimąstėmė, kaip gi yra XXI amžiuje? Gal, visgi, didžioji kovų populiacijos dalis pasilieka ir išbūna mūsų vis mažiau snieguotuose arimuose, pievose, miestų miegamuosiuose rajonuose? 

Kas galėtų pasigirti atkreipęs dėmesį į kovų gausos pokyčius žiemą ir vasarą? Tikriausiai nedaugelis iš mūsų. Taigi, šios žiemos paukščiu neatsitiktinai parinkta rūšis, apie kurią surinkti duomenys turėtų būti įdomūs tiek profesionalui, tiek ir dar visai „žaliam“ paukščių stebėtojui. Juolab, kad kiekvienas iš mūsų galėsime įnešti tam tikrą, tegul ir mažą indėlį užregistruojant kovų stebėjimo faktus, kadangi ankstesniais metais buvo skelbtos rečiau pastebimų paukščių akcijos, dėl ko ne kiekvienas stebėtojas galėjo jaustis pakankamai prisidėjęs prie duomenų surinkimo, kuomet per žiemą kartais nepasisekdavo pamatyti nė vieno „akcijinio“ paukščio. Šiuo atveju, kiekvienas sąmoningas gamtos stebėtojas tebūtų jis ketvirtokas ar garbaus amžiaus senjoras, tikrai pastebės kovą – drąsų, atvirą, nesislapstantį ir nevengiantį žmogaus kaimynystės paukštį. 

Kovas. Modesto Ružausko nuotrauka. www.birdpix.lt

Stebėjimų metu, reikėtų pateikti šiuos stebėjimų duomenis: 

-stebėtojas/ai (vardas, pavardė)

-stebėtų paukščių kiekis; 

-stebėjimo geografinė vieta ir data (kiek galima tiksliau, Pvz. Kaunas, Nemuno sala); 

-apsistojimo ir/ar maitinimosi vietų charakteristika (gyvenvietėje esanti šilumos trąsa, arimas, apleistas dirvonas, sodas, paupys, sąvartynas ir t.t.)

-individų kitimo kiekis toje teritorijoje skirtingais mėnesiais ar savaitėmis (jei numanoma, kad stebimi vis tie patys paukščiai);

-kiti jūsų manymu įdomūs faktai, pastebėjimai (pvz. pripratimas prie nuolatinės lęsinimo vietos; mitybos prioriteto atidavimas natūraliai aplinkai (pvz. pieva) žmogaus sukurtai aplinkai (arimas) ar dirbtiniam lesinimui (sąvartynas, lesykla). Labai svarbūs būtų ir pirmųjų kovų parskridimo faktai (jei jie bus fiksuojami iki pavasario pradžios).

Jei manote, kad ir kiti, čia nepaminėti duomenys būtų naudingi ar galėtų būti akcentuoti – rašykite čia! (Lietuvos ornitologų draugijos forumas).

Kas forume neužsiregistravęs, galite siųsti duomenis el paštu: 

modruzauskas@hotmail.com (arba ornitologų draugijai).

Dar vienas svarbus dalykas, jog stebėdami įprastas paukščių rūšis turite nepalyginamai didesnę tikimybę pamatyti ir retas, įdomias, o gal dar Lietuvoje ir neatrastas paukščių rūšis! Ir atvirkščiai – stebėdami retesnius paukščius, pasistenkite, kad kovai taipogi nepraslįstų pro žvitrią jūsų akį! 

Laukiame aktyvaus dalyvavimo akcijoje, kviečiame prisidėti ir tuos, kurie forume nerašo, bet yra aktyvūs skaitytojai! 

Pavasario pradžioje, vos tik kovai pradės grįžti namo (ne veltui pirmasis pavasario mėnuo vadinamas kovu, tad tuo pačiu patikrinsime ar mėnesio pavadinimas vis dar atitinka kovų sugrįžimą) duomenys bus apibendrinti ir paskelbti žurnale „Paukščiai“.

Stebėjimų laikotarpis – nuo 2013 gruodžio 01 d. iki 2014 m. vasario 28 d.

]]>

Reti stebėjimai

2024-05-14
Ixobrychus minutus
2024-05-08
Motacilla flava thunbergi
2024-05-04
Coracias garrulus
2024-05-15
Arenaria interpres
2024-05-12
Numenius phaeopus
2024-05-13
Motacilla flava thunbergi
2024-05-14
Clangula hyemalis
2024-05-13
Emberiza hortulana
2024-05-13
Emberiza calandra
2024-05-12
Uria aalge