birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Bendromis LOD narių ir savanorių pastangomis sėkmingai peržiemojo globojami paukščiai

Tęsiant ankstesnių metų tradicijas, Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) sekretoriatas, kartu su keliais aktyviais draugijos nariais ir entuziastingais savanoriais Kaune ir Kėdainiuose organizavo žiemojančių vandens paukščių lesinimą.  Tam LOD panaudojo surinktas 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio paramos lėšas, už kurias iš ūkininkų nupirko 5 tonas grūdų. Paukščių lesinimo akciją taip pat parėmė AB "Kauno grūdai", kurie kaip paramą nemokamai skyrė 1 t. naminiams paukščiams skirtų pašarų, o dar vieną toną grūdų pardavė LOD su didele nuolaida. Buvęs Žemės Ūkio ministras Kazys Starkevičius šiai akcijai skyrė 2 tonas grūdų, o UAB „Dokeda“ parėmė lėšomis, už kurias buvo nupirktos taip pat 2 tonos grūdų. Gautos paramos dėka pavyko vandens paukščius nenutrūkstamai lesinti  visą 2012-2013 m. žiemą.

Kaune gulbės nebylės ir antys lesinamos nuo 2012 m. gruodžio 21 d. padedant gausiam būriui savanorių. Kėdainiuose šiuos darbus organizavo LOD narys Boris Belchev. Žiemai užsitęsus visą kovo mėn., paukščiai buvo lesinami iki Šv. Velykų, tačiau šių metų LOD Visuotinio narių susirinkimo metu buvo nuspręsta, kad ateinančiais metais vandens paukščių lesinimą pradėti tik tuomet, kai šalies užšąlančiuose vandens telkiniuose susidaro pastovi ledo danga. Lietuvos ornitologų draugija dėkoja rėmėjams: UAB „Dokeda“, ūkininkams Kaziui Starkevičiui, Gintautui ir AB „Kauno grūdai“ prisidėjusiems prie žiemojančių paukščių globos. Ypač dėkojame įmonei UAB „Dasta“ kuri pašarus ir grūdus paimdavo iš rėmėjų, Kaune sandėliavo ir išvežiojo savanoriams lesintojams. Šią įmonę atstovaujantis Renaldas Jančiauskas taip pat ir lesino paukščius.

Šiemet, po ilgesnės pertraukos, LOD vėl organizavo smulkiųjų žiemojančių paukščių lesinimą. Žmonių gausiai lankomose vietose lesyklos buvo įrengtos Vilniuje, Trakuose, Kaune, Kėdainiuose. Šios akcijos tikslas buvo atkreipti žmonių dėmesį į smulkiųjų sparnuočių globos būtinybę šaltais žiemos mėnesiais. Ateinančiais metais, planuojame tokias lesyklas įrengti ir kituose Lietuvos miestuose, todėl jau dabar kviečiame savanorius, kurie galėtų rūpintis reguliariu paukščių lesinimu, pranešti apie tai LOD sekretoriatui. Lesalu pasirūpins LOD sekretoriatas.

Viena iš LOD įrengtų stacionarių lesyklų. Boris Belchev nuotrauka Kėdainiai

LOD sekretoriatas dėkoja šią žiemą didžiulį darbą nuveikusiems LOD nariams: Boris Belchev, Juliui Morkūnui, Juozui Miškiniui, Broniui Jareckui, Alvydai Stepavičiūtei, savanoriui Renaldui Jančiauskui ir vietinėms lesintojoms: Emilijai, Gairai, Loretai. Taip pat dėkojame stacionarias smulkiųjų paukščių lesyklas prižiūrintiems: Vilniaus mieste – Stanislovui Patkauskui, Gintautui Smilgevičiui, LOD nariams Simonai Rinkevičiūtei, Dariui Musteikiui, Trakuose stacionarią lesyklą prižiūrinčioms LOD narėms – Eglei Pakštytei, Vilmai Žemaitienei, Panevėžyje lesinimą organizuojančiai gamtos mokyklos specialistei Rimai Ivanauskienei. Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Kėdainiuose ir  Trakuose smulkiems žvirbliniams paukščiams sulesinta apie toną saulėgrąžų, kurias LOD taip pat įsigijo iš 2 proc. paramos lėšų.

Gulbių lesinimas Kaune prie pėsčiųjų tilto. Alvydos Stepavičiūtės nuotrauka

Tikimės, kad rėmėjai bus dosnūs ir šiais metais bei ateinančią žiemą bus galimybė pasirūpinti pakankamu kiekiu lesalo paukščiams. LOD sekretoriato darbuotojai, draugijos nariai ir savanoriai, savo ruožtu, tikrai nepagailės savo laiko ir energijos paukščių globai žiemą. Dar kartą pažymime, kad LOD laikosi nuostatos, jog paukščiai turi būti lesinami tik atėjus tikrai žiemai, t.y. ne tik esant neigiamai paros temperatūrai, bet ir vandens telkinius sukausčius ledui bei susiformavus pastoviai sniego dangai. Priešingu atveju, mes galime dirbtinai privilioti paukščius pasilikti žiemai, kurie įprastomis sąlygomis būtų migravę į regionus su švelnesniu nei Lietuvos klimatu.
 

]]>

Reti stebėjimai

2024-05-01
Acrocephalus palustris
2024-04-20
Chlidonias hybridus
2024-05-04
Chlidonias hybridus
2024-05-04
Luscinia svecica svecica
2024-05-03
Acrocephalus palustris
2024-05-03
Emberiza calandra
2024-04-28
Chlidonias leucopterus
2024-04-29
Somateria mollissima
2024-05-02
Motacilla citreola
2024-05-02
Melanitta nigra