birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Renkami paukščių fenologinių stebėjimų duomenys

Lietuvos ornitologų draugija šiais metais vėl ėmėsi iniciatyvos rinkti paukščių fenologinių stebėjimų duomenis. Šiais metais renkami paukščių pavasarinės migracijos, veisimosi, pasiruošimo rudeninei migracijai, rudeninės migracijos ir žiemojimo fenologinių fazių stebėjimai. Ši informacija yra labai svarbi tiek pažintine bei moksline, tiek gamtosaugine prasme. Paukščiai yra vienas svarbiausių "gamtinio kalendoriaus" elementas, nes yra lengvai pastebimi, atspindi klimatines sąlygas platesniame regione (lyginant su augalais ar vabzdžiais, kuriems įtaka daro orai vietos lygmenyje), gerai iliustruoja klimatinius pokyčius. Net ir mažiausi pasikeitimai paukščių fenologijoje gali reikšti klimato kaitos pokyčius arba žmogaus neigiamos veiklos padarinius, todėl labai svarbu paukščių fenologijos duomenis vesti, kuo atidžiau ir stengtis toje pačioje vietoje ar rajone duomenis registruoti keletą metų iš eilės. Ypač vertingos žinios apie paukščių fenologinius reiškinius ne vien tik atskiroje vietoje, bet ir visoje šalies teritorijoje, ką gali surinkti tik gausus stebėtojų būrys.

Labai svarbu registruoti paukščių elgsenos kitimus visus metus, o ypatingai neįprastomis oro sąlygomis, užsitęsusiomis arba šiltomis žiemomis, kas ateityje gali padėti išsaugoti paukščių rūšis, pastebint neįprastus pasikeitimus jų fenologijoje. Tokių duomenų pagrindu planuojamos tiek paukščių apsaugos, tiek jų buveinių priežiūros priemonės. Įvertindami LOD pajėgumus, kviečiame visus narius aktyviai teikti fenologinių reiškinių stebėjimų duomenis. Ypač laukiami daugiamečių fenologinių reiškinių stebėjimų rezultatai, t.y. tokie fenologinių reiškinių stebėjimai, kai fenologinis reiškinys kažkuo išsiskyrė nuo ankstesnių stebėjimo metų  (matytas didžiausias būrys, neįprastai vėlyva ar ankstyva dėtis, vėlyva arba ankstyva migracija).

Primename, kad nuo praėjusių metų stebėjimams priskiriame fenologinės fazės kodą. Po praėjusių metų visgi nuspręsta atskirti atskiromis fazėmis paukščių, atskrendančių žiemoti į Lietuvą iš šiaurinių regionų (pvz, svirbeliai, sniegstartės) migraciją. Šiems paukščiams geriau arba išvis nerašykite jokios fazės arba prirašykite naujai priskirtą. Taip pat pridėtas žiemojimo fazės kodas.

Pavasarinė migracija:

PM1- pavasarinės migracijos pradžia (pirmi rūšies stebėjimai);

PM2- pavasarinė masinė migracija (migruoja dideliais būriais, dažni visoje savivaldybėje);

Pavasarinė migracija šiaurinėms rūšims:

SPM1-pavasarinės migracijos pradžia (stebėti pirmieji traukiantys iš Lietuvos paukščiai);

SPM2-pavasarinė masinė migracija (migruoja dideliais būriais);

SPM3- pavasarinės migracijos pabaiga (pavienių užsilikusių būrelių ar individų migracija);

 

Teritorinis elgesys:

G1- pirma tuoktuvinė giesmė, neaktyvus teritorinis elgesys;

G2- aktyvios tuoktuvinės giesmės, aktyvus teritorinis elgesys. Papildomai ši fazė taikoma, kai stebimos tuoktuvės ar koopuliacija.

 

Vykdant tyrimus būtina laikytis tinkamo elgesio su laukiniais paukščiais taisyklių ir principų, kad būtų išvengta jų stresinių situacijų, pasirinktų veisimosi ar poilsio teritorijų apleidimo, lizdų, jauniklių ar pačių paukščių žūties. Ypač į tai būtina atsižvelgti renkant duomenis veisimosi fazėms:

Veisimasis:

L – lizdinės medžiagos nešimas, lizdo krovimas ir pan.;

I1- lizde rasti kiaušiniai;

I2-inkubacinis periodas (perėjimas);

J1- jauniklių skilimas (rašoma, kai jaunikliai pastebėti lizde);

J2-jaunikliai paliko lizdus (rašoma, kai jaunikliai palieka lizdus: paukščiukiniai jaunikliai palikę lizdus, stebėti skraidantys paukščiukiniai jaunikliai, stebėti viščiukiniai jaunikliai ne lizde);

 

Pasiruošimas rudens migracijai arba žiemojimui:

M- renkasi į būrius maitintis pieš rudens migraciją arba sėslūs paukščiai renkasi maitintis prieš pasiruošimą žiemai.

 

Rudeninės migracijos fazės:

RM1- rudeninės migracijos pradžia ( pavieniai migruojantys būreliai);

RM2- masinė rudeninė migracija (traukia dideliais būriais);

RM3- pavienių užsilikusių būrelių ar individų migraciją.

Rudeninės migracijos fazės žiemoti į Lietuvą atskrendančioms rūšims:

SRM1 rudeninės migracijos pradžia (pirmi rūšies stebėjimai);

SRM2 masinė rudeninė migracija (migruoja dideliais būriais, dažnai pastebimi);

 

Žiemojimas

Z-žiemojimo fazė - netipinių rūšių stebėjimai šiam laikotarpiui, pastebėti dideli būriai žiemojančių paukščių.

Kai kuriems atvejams gali būti sunku priskirti fenologijos fazės kodą. Nepaisant to duomenys vis tiek yra įdomūs ir vertingi, tad lauksime ir tokių duomenų.

Paukščių fenologinius stebėjimus galite įvesti LOD puslapio forume, ,,Paukščių fenologija 2017“ skiltyje  (http://forum.birdlife.lt/viewtopic.php?f=9&t=3762) arba siųsti stebėjimus tiesiogiai fenologijos stebėjimų rinkimo koordinatorei.

Kontaktai:  Fenologijos stebėjimų rinkimo koordinatorė Rūta Kembrytė ruta.kemb@gmail.com


Reti stebėjimai

2024-04-25
Motacilla cinerea
2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca