birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Reikalingas skubus visų stebėtojų indėlis pateikiant duomenis Perinčių paukščių atlasui

Visi žinome, jog 2013-2017 metais Europoje ir Lietuvoje yra renkami duomenys atnaujintam Perinčių paukščių atlasui PPA). Lietuvos ornitologų draugija ėmėsi organizuoti atlaso duomenų rinkimo darbus mūsų šalyje. Taip pat visi su liūdesiu stebime jau besibaigiantį šio priešpaskutinio Europinio PPA lauko  darbų sezono pabaigą. Kartu galime pasidžiaugti jog visų jūsų dėka, tikrai daug naujų stebėjimų duomenų buvo suvestą į tam sukurtą internetinę aplikaciją. Rezultatai ir progresas tikrai džiugina. Dar likus vienam sezonui yra akivaizdu, jog mes turėsime ką pateikti Europiniam PPA, kuriam, kaip žinia, reikalingi stebėjimų rezultatai 50x50 km dydžio kvadratuose. Nacionaliniam (10x10 km gardelei) PPA galėsim trūkstamus duomenis rinkti ir vėlesniais metais – tai priklauso nuo mūsų pačių apsisprendimo. Tačiau Europiniam atlasui turėsim pateikti tik 2013-2017 metų duomenis. Ir tai turėsim padaryti ateinančių metų antroje pusėje – netrukus po perėjimo sezono pabaigos. Todėl yra labai svarbu, jog visus turimus duomenis stebėtojai į aplikaciją suvestų neatidėliodami vėlesniems laikams, nes realiai jo gali pabaigoje pritrūkti ir būtų labai gaila, jei į tokį prestižinį ir svarbų moksliniu bei paukščių apsaugos požiūriu leidinį nepatektų dalis mūsų turimų duomenų.

Šiuo metu, Europinio PPA darbinė grupė prašo visas šalis pateikti 2013-2016 metų sezonais surinktus duomenis apie jų pasirinktas 15 paukščių rūšių. Mums iš jų aktualios yra 10: didysis kormoranas, javinė lingė, mažoji švygžda, jūršarkė, krantinis tilvikas, rudagalvis kiras, didysis apuokas, bitininkas, kultupys ir juodasis strazdas. Kaip matote, pasirinktos rūšys apima skirtingas ekologines grupes, skirtingo retumo ir paplitimo rūšis, kurios turėtų atspindėti bendrą apie perinčius paukščius surinktos informacijos vaizdą.

Mums – Lietuvai – tai yra ir prestižo reikalas, nes tai parodys mūsų pažangą renkant duomenis Europiniam PPA. O LOD tai ir atsakomybės klausimas, kartu parodantis ir mūsų visų susitelkimo svarbiems darbams galimybes. Todėl kreipiamės į visus LOD narius ir šalies ornitologus su prašymu per šį mėnesį suvesti savo turimus stebėjimų duomenis į LPPA aplikaciją bent apie minėtas 10 rūšių. Tuo pačiu primename, jog tinkami ne tik šių, bet ir ankstesnių metų (pradedant 2013 metais) duomenis. Rugsėjo pradžioje planuojame visus turimus duomenis apie minėtų rūšių stebėjimus veisimosi metu Lietuvoje pateikti Europinei PPA darbinei grupei.

Tuo pačiu norime padėkoti visiems aktyviai dalyvavusiems perinčių paukščių stebėjimuose ir jau suvedusiems turimus duomenis į LPPA aplikaciją. Mūsų šalies ornitologų „pajėgos“ ir patirtis yra tikrai dideli, todėl kartu galime nuveikti labai daug. Tiesiog kiekvienas mūsų tai turi įvertinti kaip labai svarbų mūsų šaliai darbą.

Labai tikimės Jūsų supratimo ir indėlio!

LPPA darbo grupė

Daugiau informacijos apie atlaso darbus rasite http://birdlife.lt/lppa.

  

 


Reti stebėjimai

2024-04-25
Motacilla cinerea
2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca