birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Primename apie žiemojančių kurapkų apskaitas

Viena iš LOD organizuojamos „2012 metų paukščio“ akcijos veiklų yra kurapkų apskaita. Ji labai svarbi dviem prasmėmis: turime žinoti kokia yra reali dabartinė rūšies būklė, kuri pirmiausiai siejama su paukščių gausa, ir surinkti pradinę medžiagą tolimesniam kurapkų monitoringui. Pastaroji priemonė svarbi ne tik planuojant naujas apsaugos priemones, bet ir įvertinant jau įgyvendinamų priemonių efektyvumą. 2012 metais planuojamos dvi šalies masto apskaitos: žiemos ir veisimosi metu. Jos suteiks skirtingos informacijos apie šią, sparčiai nykstančią rūšį, kuri bus skelbiama pasibaigus apskaitoms. Baigiantis žiemai, o tuo pačiu ir žieminėms kurapkų apskaitoms, atsižvelgiant į kol kas labai mažą aptiktų paukščių gausą, kviečiame stebėtojus skirti papildomai laiko dar neaptiktų būrelių paieškai.

Jau rašėme, kad viena iš LOD organizuojamos „2012 metų paukščio“ akcijos veiklų yra kurapkų apskaita. Iš stebėtojų gaunama informacija nedžiugina ornitologų, nes šią žiemą kurapkų gausa yra itin maža: kol kas stebimi tik pavieniai būreliai, o paukščių nepavyksta rasti vietose, kur jie nuolatos laikydavosi ankstesnėmis žiemomis. Todėl paskutinėmis šios žiemos (tuo pačiu ir kurapkų žieminių apskaitų) savaitėmis, prašytumėm stebėtojų skirti papildomai pastangų, kad aptikti kol kas nežinomus būrelius. Šiuo metu sniegas dar dengia laukus ir ypač retais paukščiais tapusios kurapkos turėtų būti gerai matomos. Be to, palyginti nestora sniego danga laukuose neleidžia paukščiams įsikasti į sniegą ir taip pasislėpti nuo aplinkinių akių. Todėl visi, galintys skirti papildomai laiko kurapkų apskaitoms, kviečiami praeiti ar pravažiuoti naujus maršrutus, ypatingą dėmesį atkreipiant į netankiai apgyvendintas teritorijas, su pavienėmis sodybomis ar nedideliais kaimeliais, bei kur tikėtina, jog sėjami žiemkenčiai.

Kartu prašome siųsti ne tik duomenis apie šią žiemą aptiktus kurapkų būrelius, bet ir informuoti Lietuvos ornitologų draugiją bei doc. Gediminą Brazaitį apie apskaitų maršrutus ar tirtas teritorijas, kuriose paukščiai nebuvo aptikti. Tokia informacija, populiacijos gausos įvertinimo požiūriu, yra ne mažiau svarbi nei pranešimai apie pastebėtus paukščius.

Tuo pačiu  pakartotinai pateikiame kurapkų apskaitų metodiką.

Atlikti kurapkų apskaitą nėra sunku. Paukščių pulkeliai matomi iš toli, jas lengva pažinti. Kurapkos paprastai gyvena sėsliai, tad sekančios apskaitos metu galima tikėtis jas aptikti netoliese pirmosios radimo vietos. Tačiau kurapkų (jų būrelių) tankumas yra nedidelis, todėl norint surinkti reprezentatyvią medžiagą, reikia palyginti didelių lauko darbų apimčių, kurias galima pasiekti tik dviem būdais – gausiu apskaitų dalyvių skaičiumi arba per vieną apskaitą apžvelgiant didelę teritoriją. Todėl kviečiamas kiek įmanoma gausesnis paukščių stebėtojų ir gamtininkų būrys dalyvauti žiemojančių kurapkų apskaitose ir apžvelgti kiek įmanoma didesnę teritoriją.

Kurapkų apskaitą galima vykdyti dviem būdais:maršrutiniu būdu ar tyrimų bareliuose. Abu jie aprašyti prisegtuose aprašymuose. Kadangi abiejų metodų rezultatai yra nesunkiai palyginami, galite pasirinkti jums patogesnį ir labiau tinkamą stebėjimų būdą. Tačiau gamtosaugos požiūriu bene svarbiausi kurapkų išlikimo (išgyvenimo) žiemą stebėjimai. Jie nereikalauja didelių specialių pastangų ir kiekvienas gali juos vykdyti šalia savo namų ar lankomose vietose. Čia svarbu tik pasižymėti tą dieną matomų kurapkų skaičių, o šiuo stebėjimų duomenis vėliau atsiųsti kurapkų apskaitų koordinatoriams. Metodas taip pat aprašytas čia.

Taigi,  ketinantys dalyvauti žiemojančių kurapkų apskaitose, kviečiami registruotis LOD būstinėje arba tiesiogiai kreiptis apskaitų koordinatorių dr. Gediminą Brazaitį: el. paštas: geniuks@gmail.com; mob. 8 612 20544.

Kurapka (Perdix perdix). Nuotraukos autorius: Renatas Jakaitis

 

]]>

Reti stebėjimai

2024-04-25
Motacilla cinerea
2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca