birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

PASKUTINĖ GALIMYBĖ PASISAKYTI UŽ EUROPOS GAMTOS IŠSAUGOJIMĄ

Europos Komisija pratęsė konsultacijas su visuomene dėl ES Paukščių ir Buveinių direktyvų iki liepos 26 d, todėl šis savaitgalis – paskutinė galimybė apginti visų mūsų gamtą. Organizacijų BirdLife Europe, WWF, European Environmental Bureau ir Friends of the Earth Europe ekspertai yra parengę atsakymus, galvodami apie tai, kaip geriau apsaugoti gamtą. Norėdami pateikti šiuos iš anksto parengtus atsakymus užpildykite keletą laukų ir paspauskite VEIKTI DABAR. Specialiai šiai kampanijai parengtą formą rasite adresu http://birdlife.lt/pavojus-gamtai-veikti-dabar.

Jau rašėme, kad Europoje gamtosaugos srityje dirbančios nevyriausybinės organizacijos skelbia pavojų dėl Europos Komisijos ketinimų peržiūrėti svarbiausių gamtos apsaugos įstatymų – Paukščių ir Buveinių direktyvų – „tinkamumą“. Nors šių direktyvų peržiūrėjimas buvo vykdomas laikantis nustatytos tvarkos, daugiausia nerimo kelia tai, kad dabartiniai Komisijos vadovai pasisako už direktyvose įtvirtintų nuostatų švelninimą ar net visišką šių įstatymų panaikinimą. Tokia nuostata vertinama kaip labai rimtas PAVOJUS GAMTAI, nes gamtosaugos direktyvos šiuo metu yra vieninteliai ES teisės aktai, kurių nuostatos privalo būti integruotos į visų ES šalių narių gamtosaugos įstatymus, ir tai realiai užtikriną nykstančių rūšių ir joms svarbių buveinių išsaugojimą visame žemyne.

Šiuo metu Komisija internetu vykdo konsultacijas su visuomene, kuris yra Direktyvų tinkamumo vertinimo proceso dalis. Savo ruožtu, aktyviausios Europos gamtosaugos organizacijos, siekdamos padidinti piliečių aktyvumą, vykdo kampaniją „Nature Alert“, kurios metu suteikia galimybę visų ES šalių piliečiams pasisakyti už Paukščių ir Buveinių direktyvose įtvirtintų nuostatų išsaugojimą. Ši internetu vykdoma kampanija – vienintelė galimybė aktyviems ir gamtosaugai neabejingiems piliečiams pateikti Direktyvas palaikančią poziciją. Tereikia užpildyti specialią formą ir pateikti savo duomenis Europos Komisijai. Tai padaryti bus galima tik iki liepos 26 dienos vakaro, tad dabar yra paskutinė galimybė sutelkti visuomenės pastangas ir apginti visų mūsų gamtą.

Kampaniją vykdančios organizacijos džiaugiasi, kad „Nature Alert“ jau dabar yra tapusi pačia didžiausia panašaus pobūdžio iniciatyvos palaikymo kampanija. Iki liepos 1 dienos Direktyvas ginančią poziciją Komisijai buvo pateikę daugiau nei 290 tūkstančių ES piliečių, o likus savaitei iki konsultacijų pabaigos, kampanijoje savo nuomonę jau buvo pareiškę apie 470 tūkstančių žmonių. Kampanijos organizatoriai skelbia, kad pirminis jų tikslas buvo surinkti pusę milijono Direktyvas palaikančių ES piliečių balsų todėl tikimasi, kad per likusias kampanijos dienas šį skaičių pavyks pasiekti. Tai bus laikoma labai svariu argumentu derybose dėl ES Paukščių ir Buveinių direktyvų išsaugojimo.

Pažymėtina, kad didžiausiu piliečių aktyvumu kampanijoje „Nature Alert“ likus savaitei iki jos pabaigos pasižymėjo tokios šalys kaip Didžioji Britanija (95000 balsų), Vokietija (86000 balsų) ir Italija (71000 balsų). Šios šalys, kartu su Belgija, Nyderlandais, Prancūzija ir Ispanija kartu surinko daugiau kaip 373000 Direktyvas palaikančių savo piliečių balsų. Kitose šalyse piliečių aktyvumas buvo gerokai mažesnis. Gaila, tačiau Lietuvoje ir Latvijoje ši kampanija nesulaukė didelio visuomenės palaikymo nepaisant to, kad ją vykdė didžiausią narių skaičių turinčios nevyriausybinės organizacijos, o informacija buvo platinama skaitomiausiose žiniasklaidos priemonėse. Visos 3 Baltijos šalys  kartu surinko tik kiek daugiau nei 2700 gamtai neabejingų piliečių balsus. Tikimės, kad per likusias dvi kampanijos vykdymo dienas šis skaičius dar kiek padidės.

Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis džiaugiasi, kad šią tikrai svarbią nevyriausybinių organizacijų iniciatyvą palaiko ir Lietuvoje žinomi visuomenės, kultūros veikėjai, tačiau tuo pačiu pastebi ir tai, kad mūsų šalyje visuomenės dėmesys aktualioms gamtosaugos problemoms dar nėra pakankamas: „Kampanija „Nature Alert“ siekiama parodyti Europos Komisijai, kad visuomenė supranta gamtos apsaugos įstatymų svarbą ir rimtai vertina grėsmes, kurios neišvengiamai kiltų gamtai, panaikinus tokius ES mastu veikiančius teisės aktus. Stebint kampanijos eigą belieka tik apgailestauti, kad didesniu aktyvumu tokio pobūdžio pilietinėse iniciatyvose pasižymi Vakarų Europos valstybių gyventojai, kurie pastaraisiais dešimtmečiais Europoje vykusius gamtinių vertybių praradimo mastus suvokia žymiai geriau. Mūsų visuomenės sąmoningumas ir gamtosaugos problemų vertinimas dar skiriasi nuo vakaruose jau įprastų normų, o ši kampanija tai proga ne tik realiai prisidėti prie gamtosaugos problemų sprendimo, bet ir galimybė pademonstruoti, kad tampame išprususia ir pilietiškai aktyvia visuomene. Žinoma, tam reikėtų ženkliai didesnio mūsų šalies piliečių aktyvumo kampanijoje „Nature Alert“.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija


Reti stebėjimai

2024-04-25
Motacilla cinerea
2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca