birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Artėjanti žiema primena apie pagalbą sparnuočiams

Pirmasis šaltukas ir trumpa dienos trukmė rodo, kad galima po truputį pradėti lesinti sparnuočius. Nemaža dalis sparnuočių liko mūsų krašte iki pavasario. Smulkiems žvirbliniams paukščiams, ypač vabzdžialesiams, iškritus sniegui ir paspaudus šaltukui žymiai pablogės mitybinės sąlygos. Būtent tokiu metu jiems bus reikalinga žmonių pagalba, todėl Lietuvos ornitologų draugija kviečia visus pasirūpinti sparnuotais draugais. Kol nepasitrauks šalčiai bei išliks sniego danga, rekomenduojama juos lesinti. Kol ledas dar nesukaustė vandens telkinių, jokiu būdu nereikia pradėti maitinti vandens paukščių. Taip pat šiuo metu geras laikas pasirūpinti ir inkilais: išvalyti senus, kai kurioms paukščių rūšims jau dabar iškelti naujus.

Ankstyvas paukščių lesinimas pratina sparnuočius prie nuolatinio gausaus maisto šaltinio ir jam pradingus, jie nebesugeba išsimaitinti. Todėl galimi ir trumpalaikiai ankstyvi paukščių lesinimai, susiformavus nepalankioms orų sąlygoms. Tuo tarpu žiemos mėnesiais, kuriems būdingos trumpos dienos, nuolatinė žmogaus pagalba yra tiesiog būtina.

Svilikas. L. Šniaukštos nuotrauka

Kol ledas dar nesukaustė vandens telkinių, jokiu būdu nereikia maitinti vandens paukščių. Jie suranda pakankamai maisto įvairiuose vandenyse, o jei jaučia mitybinių buveinių trūkumą, pasitraukia į kitus vandens telkinius ar net regionus. Tuo tarpu žiemos mėnesiais papildomai maisto reikia jau mūsų krašte pasilikusiems vandens paukščias, už kurių likimą būtent mes esame atsakingi. Lietuvos ornitologų draugija, šią žiemą vėl planuoja vandens paukščių lesinimą Kauno mieste, o jei bus savanorių, organizuosime panašias akcijas ir kituose šalies vandenyse.

Apie paukščių maitinimą galite daugiau sužinoti LOD portalo svetainėje http://www.birdlife.lt/globa-ziema

Šiuo metu taip pat geras laikas pasirūpinti inkilais: išvalyti senus, jei reikia, juos suremontuoti, o kai kurioms paukščių rūšims jau dabar iškelti naujus. Inkilų išvalymas prieš žiemą yra labai svarbus, mat su senąją lizdine medžiaga išmetami ir buvę paukščių parazitai, o likę inkiluose iššąla, jei nėra kur jiems pasislėpti. Be to, inkilai svarbūs ne tik kaip perėjimo, bet ir kaip sparnuočių nakvynės vieta, tai ypač aktualu ilgomis žiemos naktimis esant nepalankioms orų sąlygoms. Kur nėra inkilų, jau dabar vertėtų iškelti naujus, nelaukiant pavasario. Juose nakvynei apsistotų lesyklose besimaitinančios zylės, kurių dalis pavasarį liktų perėti. Galiausiai, didieji dančiasnapiai, pelėdos, kuosos, naminiai žvirbliai inkilus renkasi jau žiemos mėnesiais, todėl norint, kad šios rūšys įsikurtų kitais metais, jau dabar reikia rūpintis inkilų joms kėlimu. 

Senus inkilus reikėtų suremontuoti arba pakeisti naujais inkilais. G. Petkus nuotrauka


Reti stebėjimai

2021-04-21
Anser brachyrhynchus
2021-04-21
Chlidonias hybridus
2021-04-17
Anser erythropus
2021-04-09
Calidris alba
2021-04-09
Recurvirostra avosetta
2021-04-20
Circus macrourus
2021-04-18
Circus macrourus
2021-04-19
Asio flammeus
2021-04-19
Egretta garzetta LOFK
2021-04-18
Luscinia luscinia