"Trumpiausia 2014 metų diena"

Metant iššūkį trumpiausiai metų dienai ir parodant, kad nėra netinkamo laiko paukščiams stebėti kviečiame jus prisijungti prie paukščių stebėjimo šventės „Trumpiausia 2014 metų diena“

Saulėgrįža, tai laiko momentai žiemą ir vasarą, kai Saulė, slinkdama ekliptika, atsiduria taškuose, labiausiai nutolusiuose nuo dangaus pusiaujo. Nuo jų Saulė pradeda grįžti atgal (artėti prie dangaus pusiaujo). Gruodžio 22 d. yra žiemos saulėgrįžos diena: trumpiausia metų diena ir ilgiausia metų naktis.

Trumpiausia diena  Latvijoje - 6 val ir 43 min., Estijoje diena netgi 20 minučių trumpesnė. Lietuvoje dienos ilgis yra 7 valandos ir 14 minučių. Šiais metasi pirmoji saulėgrįžos diena yra sekmadienį, taigi, tai puiki proga praleisti laiką gamtoje ir tuo pačiu apšilti prieš Lietuvos paukščių stebėtojų varžybas, „Kalėdinis Maratonas“, kuris prasidės nuo gruodžio 25 d. 

Gruodžio 21 – 23 dienos (saulė teka 8:40, leidžiasi – 15:54, Lietuvoje) yra trys trumpiausios metų dienos. Bet kaip bebūtų, prieblanda suteikia galimybę dar papildomai stebėti paukščius maždaug 1,5 val ilgiau. 

Rezultatai skaičiuojami ir pateikiami tik  vienos geriausios dienos iš trijų, o ne bendrai visų dienų kartu (vienas iššūkis visoms šiaurinėms šalims). Jūs džiaugsitės praleidę dieną lauke ar bent jau dalį dienos. Tai ne tik paukščių stebėjimas, tačiau net ir keletas valandų gamtoje padės harmonizuotis ir susilieti su gamtos ritmais, pajuntant saulėgrįžos pokyčius. Paukštinėtojai dvigubai motyvuoti – laimingi stebėdami paukščius (džiaugdamiesi procesu) ir laimingi kūrybiniu procesu (fotografuodami ir įamžindami kuo daugiau paukščių). 

Pelėdos žiemos naktyje. Piešinio autorė: Rūta Grīnerte, 7 m. Latvija

Kaip bebūtų, dar šiek tiek padidinti motyvacijai, laimingiausieji pastebėję daugiausia paukščių rūšių bus apdovanoti knyga: Advanced Bird ID Handbook: The Western Palearctic (http://tinyurl.com/mryhhuk). Jeigu dalyvauja ir nugali komanda, prizas (knyga) lieka vienas ir jums tarpusavyje reikės nuspręsti kas iš komandos jos nusipelnė labiausiai. Papildoma motyvacija suteikiama stebėtojams su ilgiausiu rūšių sąrašu be jūros paukščių stebėjimo (ne arčiau, kaip 1 km. iki jūros) ir tiems kurie turės ilgiausią nufotografuotų paukščių rūšių sąrašą (su priimtina nuotraukų kokybe) bus išskirti bendrame visų šalių stebėtojų sąraše. Stebėtojai visų pirma turėtų nepamiršti etikos kodekso, ir pernelyg netrikdyti paukščių. Taipogi, paukščių balsų įrašai yra draudžiami, išskyrus jei paukščio balsą moka pamėgdžioti pats stebėtojas.

Jeigu norite dalyvauti šiose varžybose, jums reikia parsisiųsti šį excel dokumentą ir užpildžius siųsti el.paštu: andris@lob.lv iki gruodžio 23 d. 22val. (nepamirškite laiko skirtumų). Rezultatai bus paskelbti jau sekančia dieną.  

Paukščių stebėjimo šventė “Trumpiausia 2014 metų diena” organizuojama jau šeštus metus iš eilės. Pernai metais 60 paukščių stebėtojų iš Estijos, Latvijos ir 1 stebėtojas iš Lietuvos užregistravo 98 paukščių rūšis. Šis konkursas turi tam tikrus geografinius apribojimus – savo rodmenis stebėti galite tik aukščiau 56 šiaurės platumos. Tačiau nuo šių metų, varžybų organizatoriai nusprendė padaryti išimtį Lietuvos stebėtojams, ir nepaisant to, jog aukščiau šiaurės platumos 56, Lietuvoje yra tik labai mažas lopynėlis šiaurinėje jos dalyje, organizatoriai nusprendė leisti stebėtojams iš Lietuvos, paukščius registruoti visoje Lietuvos teritorijoje!  Tikimės sulaukti daugybės žinučių iš skirtingų vietovių. 

Pernai metais stebėtų paukščių rūšių sąrašą ir galutinius stebėjimų rezultatus rasite čia. Daugiau istorijų ir nuotraukų iš ankstesnių metų galima šioje nuorodoje: http://birdinglv.blogspot.com. Toje pačioje vietoje jūs rasite ir naujus 2014 metų rezultatus. 

Daugiau informacijos apie dalyvavimą rasite čia.

Linksmų Švenčiu! 

Organizatoriai


Reti stebėjimai

2020-01-22
Anas crecca
2020-01-22
Anas acuta
2020-01-22
Mareca strepera
2020-01-19
Ardea alba
2020-01-21
Hydrocoloeus minutus
2020-01-21
Prunella modularis
2020-01-21
Turdus iliacus
2020-01-21
Turdus iliacus
2020-01-20
Ardea alba
2020-01-12
Ardea alba