birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Dirbtinis lizdas langinei kregždei

Lizdo langinei kregždei lipdymas. Idėja iš https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/advice/how-you-can-help-birds/nestboxes/how-to-attract-house-martins/ Informaciją pateikė Darius ir Daiva Norkūnai

Lizdas langinei kregždei lipdomas iš cemento ir pjuvenų mišinio.

1. Lizdo formai siūloma naudoti 18 cm skersmens vaikišką plastikinį kamuoliuką arba tokio pat skersmens plastikinį dubenėlį.  Dubenį naudoti patogiau, nes yra standesnis ir patikimiau išlaiko lizdo formą lipdymo metu. Formai panaudosime ketvirtį kamuoliuko arba vieną pusę perpjauto dubenėlio.

2. Viename dubenėlio krašte išpjauname pusapvalę 60x25 mm landą.

3. Dvi maždaug 22 cm ilgio ir 12 cm pločio lentelės sujungiamos ilgosiomis kraštinėmis stačiu kampu. Prie jų bus tvirtinamas lizdas. Lenteles sujungti reikia medsraigčiais taip, kad būtų galima lengvai atsukti. Galima naudoti norimos spalvos drėgmei atsparią laminuotą fanerą. Tuo atveju sujungimui bus reikalingi metaliniai kampukai.

4. Dubenėlis apgaubiamas plonu polietileniniu maišeliu, kad nepriliptų cemento masė.

5. Lizdui sustiprinti kaip armatūrą panaudosime lankstų vielos tinkliuką. Dubenėlis apgaubiamas tinkliuku, jo kraštai medsraigčiais pritvirtinami prie lentelės. Taip pritvirtintas tinkliukas patikimai laikys lizdą. Tarp tinklelio ir dubenėlio verta pakišti maždaug 3 mm storio kaištelius, kad tinklelis nepriglustų prie dubenėlio ir geriau įsicementuotų.

6. Dubenėlis su tinkliuku aplipdomas cemento ir pjuvenų (lygiomis dalimis) mišiniu, sudrėkintu vandeniu (delnais suspaudus masę į gniūžtę pro pirštus vanduo turi ne varvėti, bet vos sunktis, kapsėti). Mišinį reikia lengvai įspausti, įtrinti, kad kiek įmanoma vielos tinkliukas jame "paskęstų", neliktų tuštumų, suformuoti apie 1 -1,5 cm storio sluoksnį. Paliekame sustingti.

7. Maždaug po paros, kai cementas apstingsta, "lubų" lentelė nuimama, dubenėlis ir maišelis atsargiai ištraukiami. Lizdo vidus plonai padengiamas tuo pačiu pjuvenų ir cemento mišiniu, ten kur matomas vielos tinkliukas ar yra tuštumų. Paliekame lizdą porai dienų toliau tvirtėti, kartkartėmis supurškiant vandeniu.

8. Kad lizdo "interjeras" būtų natūralesnis, vidų ištepame drėgnu molingu ar dumblingu purvu.

9. Pritvirtiname "lubų" lentelę ir jau galime lizdą tvirtinti numatytoje vietoje ant pastato.

Dariaus Norkūno nuotraukos.


Reti stebėjimai

2023-06-01
Emberiza hortulana
2023-06-02
Numenius phaeopus
2023-06-02
Branta bernicla
2023-06-02
Stercorarius parasiticus
2023-05-22
Calidris falcinellus
2023-06-01
Acrocephalus dumetorum
2023-05-31
Acrocephalus dumetorum
2023-05-31
Acrocephalus dumetorum
2023-05-30
Ixobrychus minutus
2023-05-30
Gallinago media