birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Žuvinte pasitikome sugrįžusius paukščius

Šeštadienį (2017 m. balandžio 22 d.) LOD organizavo išvyką į Žuvinto biosferos rezervatą, kurioje galimybę dalyvauti turėjo 50 pirmiausiai užsiregistravusių dalyvių.  Anksti kėlęsi ir  7 val. ryto autobusu pajudėję iš Vilniaus, jau 9 valandą buvome vienoje iš įdomiausių Žuvinto biosferos rezervato vietų – Amalvo ežero polderyje. Ši teritorija itin svarbi migruojantiems vandens ir tilvikiniams paukščiams, nes dėl į pievas išsiliejančio vandens, polderis tampa svarbia poilsio vieta tūkstantiniams žąsų ir ančių būriams. Pavasariui persiritus į antrą pusę, vanduo iš polderio beveik visiškai išsiurbiamas ir pievos tampa puikia stotele migruojantiems tilvikinių paukščių būriams, iš kurių bene skaitlingiausi – puošnieji gaidukai. Deja, rytinis oras Amalvo polderyje mūsų nedžiugino, o stiprus vėjas su lietumi neleido pilnai atsiskleisti šiai nuostabiai vietai.
Aplankę Amalvo polderį, pajudėjome link Žuvinto ežero ir rezervato direkcijos. Pakeliui dar aplankėme Amalvo ežero apžvalgos aikštelę, iš kurios atsivėrė ir gamtos apsuptyje pasislėpęs ežeras. Čia stebėjome ir nendrynų gyventojas, lenktasnapes – nendrines linges.
Tik atvykusius prie Žuvinto ežero mus pasitiko ne tik saulėtas oras, bet ir pats biosferos rezervato direktorius – Arūnas Pranaitis. Išsamiai papasakojęs Žuvinto istoriją, jo svarbą ir iššūkius, rezervato direktorius visus dalyvius supažindino su laukinės gamtos ekspozicija direkcijos patalpose. Vėliau visi suskubome žiūrėti filmo apie Žuvintą specialioje salėje.  Susipažinę su Žuvinto biosferos rezervato vertybėmis nusprendėme ir patys išbandyti savo žinias apžvelgdami ežerą monokliais nuo direkcijos apžvalgos aikštelės ir specialaus paukščių stebėjimo namelio nendrynų apsuptyje. Čia mums nusišypsojo sėkmė pamatyti ne vieną retą ir didingą sparnuotį. Nendrynuose bubsėjo baublys, virš ežero skraidė kelios poros nendrinių lingių ir jūrinis erelis, kuris savo plačiais sparnais gąsdindavo šimtinius ančių būrius, kėlė pilkąsias, baltakaktes ir želmenines žąsis.  Ežero saloje maitinosi ir ilsėjosi šimtai ančių: eurazinės cyplės, smailiauodegės, šaukštasnapės antys, rudagalvės ir dryžagalvės kryklės, klykuolės ir didžiosios antys. Tarp ančių ilsėjosi ir būrys grakščių ilgasnapių – didžiųjų kuolingų, pakraštyje braidė ir tvarkėsi vėjo sušiauštas plunksnas paprastieji griciukai. Ežero pakrantėje stebėjome skraidančius gaidukų patinus, o pievoje girdėjosi ir raudonkojų tulikų balsai. Pradžiugino ir pirmosios šiais metais Lietuvoje juodosios žuvėdros, kurių būrelį stebėjome skrendantį virš šią dieną itin vėjo pašiauštų Žuvinto ežero vandenų.
Prisižiūrėję įvairių sparnuočių atlikome ir paukščiams naudingą darbą – direkcijos apylinkėse visi kartu iškėlėme naujų inkilų, skirtų įvarioms paukščių rūšims: zylėms, musinukėms, raudonuodegėms, varnėnams, didiesiems dančiasnapiams, klykuolėms, pelėdoms ir pelėsakaliams.
Ekskursija organizuota įgyvendinant ES Europos regioninės plėtros fondo finansavimo programos „Interreg V-A Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo programa“ projektą "Gamtos paveldo panaudojimas ornitologinio turizmo plėtrai Dzūkijoje ir Biebržos slėnyje" Nr. LT-PL-1R-056.

Už domėjimąsi ir darnią bendrą veiklą dėkojame visiems ekskursijos dalyviams, Žuvinto biosferos rezervato direktoriui Arūnui Pranaičiui dėkojame už svetingą ir naudingą priėmimą, Dariui Musteikiui - už pagamintus ir iškeltus inkilus ir pasidalijimą patirtimi.


Reti stebėjimai

2024-04-17
Aix galericulata
2024-04-07
Locustella luscinioides
2024-04-02
Actitis hypoleucos
2024-04-17
Acrocephalus schoenobaenus
2024-03-31
Anthus trivialis
2024-04-05
Podiceps auritus
2024-04-17
Hirundo rustica
2024-04-14
Sylvia atricapilla
2024-04-14
Jynx torquilla
2024-04-17
Upupa epops