birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Žurnalo „Paukščiai“ redakcinė kolegija tradiciškai skelbia žiemos paukščio akciją!

2014-2015 žiemą nutarta paskelbti pilkojo garnio (Ardea cinerea) sezonu. 
Stebėjimo laikotarpis - nuo 2014 gruodžio mėn. 1 d. iki 2015 vasario mėn. 28 d.

Ši paukščių rūšis pasirinkta dėl to, jog vis dar nėra duomenų apie šių, atrodytų nesunkiai pastebimų, paukščių gausą žiemos mėnesiais. Nors paukštis didelis ir daugeliui gerai pažįstamas, jis sugeba pakankamai gerai pasislėpti nuo stebėtojo akių. Pilkieji garniai, kaip taisyklė, dažniausiai matomi prie vandens telkinių kur atrodytų nėra sunku juos suskaičiuoti, tačiau žiemos metu jie ypač mėgsta maitintis ir laiką leisti ties mažais neužšalančiais upeliukais, melioracijos grioviais. Tokie upeliukai dažnai nekrinta į akis, gali būti toliau nuo didesnio vandens telkinio ir labai dažnai yra apsupti stačių šlaitų, todėl garnį dažniausiai gali pastebėti tik priėjęs visai arti. Dėl šios priežasties, nemaža dalis pilkųjų garnių lieka nesuskaičiuoti žiemojančių vandens paukščių apskaitų metu ar stebint paukščius jų susitelkimo vietose. 

Pilkasis garnys (Ardea cinerea). Vytauto Jusio nuotrauka. www.birdpix.lt

Stebint įdomu būtų atkreipti dėmesį ne tik į paukščių kiekį, bet ir į tai kuo jie dažniausiai maitinasi. Įdomu stebėti garnius itin šaltomis arba drėgnomis atšiauriomis dienomis. Tuomet jie tupi susitraukę, neretai ir apšalusiomis, ledu apkibusiomis plunksnomis, kas sudaro mūsų akiai pavargusių ir netgi išsekusių paukščių įvaizdį. Ar taip iš tikrųjų yra, ar garniai lengviau pakelia šaltą žiemą nei mums atrodo ir galėtų būti vienas iš stebėjimo niuansų. 
Galbūt akylesni gamtos stebėtojai pastebės ir kitų įdomių garnių biologijos savitumų, todėl laukiame ne tik faktų apie pastebėtų paukščių skaičių, bet ir detalesnių pasakojimų apie tai, kokiose vietose jie aptikti, kuo maitinosi, ar aptikti pavieniai individai ar jų grupelės, kiek laiko paukštis išbuvo vienoje vietoje ir pan. Tokius tyrimus galėtų padaryti ir gamtos fotografai, jei tik sugebėtų apgauti šį itin atsargų ir akylą paukštį ir tinkamai užsimakuoti. Žinoma, žiemą nėra lengva išbūti tokiu kantriu kaip garnys, bet tai galėtų būti tikru iššūkiu ir kantrybės išbandymu. 

Pilkieji garniai. Mariaus Karlono nuotrauka

Pagrindinė informacija kurią reikėtų surinkti ir atsiųsti:

-    stebėjimo geografinė vieta (pageidautina nurodyti ir koordinates ar tašką žemėlapyje), data, stebėtų paukščių skaičius;
-    stebėjimo biomas (upė, mažas upelis, tvenkinio kanalas, marių ar ežero įlanka ir pan.);
-    nurodyti ar skirtingu metu (skirtingomis dienomis ar skirtingose to pačio vandens telkinio vietose) pastebėti paukščiai galėjo būti tie patys;
-    jei manoma, kad tas pats paukštis stebimas ilgesnį laiką, nurodyti kokį laikotarpį paukštis stebėtas (pvz. nuo gruodžio 10 d. iki vasario 12 d.), o galbūt kažkuriuo periodu buvo dingęs (tokiu atveju, pageidautina atkreipti dėmesį į temperatūros pokyčius);
-    kiti jūsų manymu įdomūs faktai;
-    stebėtojo/ų vardas, pavardė, kontaktai (el. paštas).

Reikia priminti, kad stebėdami paukščius žiemą ne tik, kad puikiai praleisite laiką gamtoje (kas yra garantas ilgesniam ir sveikam gyvenimui), bet turėsite didesnes galimybes pastebėti retas, o gal netgi dar ir neatrastas paukščių rūšis!

Akcijoje kviečiame aktyviai dalyvauti ne tik patyrusius paukščių stebėtojus, bet ir visus tuos, kurie mano, kad pažįsta ar sugebėtų pažinti pilkąjį garnį, ypač žmones daugiau laiko praleidžiančius gamtoje – žvejus, medžiotojus, miškininkus ir pan.

Duomenis siųskite el. paštu: ruzauskas@lva.lt arba pateikite juos LOD forume 


Reti stebėjimai

2024-04-17
Circus macrourus
2024-04-15
Sylvia atricapilla
2024-04-07
Anthus trivialis
2024-04-13
Motacilla cinerea
2024-04-01
Ficedula hypoleuca
2024-04-01
Phylloscopus collybita
2024-04-17
Aix galericulata
2024-04-07
Locustella luscinioides
2024-04-02
Actitis hypoleucos
2024-04-17
Acrocephalus schoenobaenus