Šeštųjų 4P mokymų tema - tilvikiniai ir plėšrieji paukščiai

Praėjusį savaitgalį vyko pirmieji rudeninės sesijos LOD organizuojamų 4P (paukščių pažinimo pamokos pažengusiems) mokymai. Šie, jau šeštieji mokymai 2017-siais metais, buvo skirti kursų dalyvius geriau supažindint su dvejomis sudėtingomis paukščių grupėmis – tilvikiniais ir plėšriaisias paukščiais.

   Palydėti vasarą ir prisiminti paukščius buvo pasirinktas Raseinių rajonas dėl čia esančių trijų Raseinių žuvininkystės ūkio kompleksų (Gabšių, Paupio, Alsos), kurie rudeninės migracijos metu „pritraukia“ tilvikinius paukščius, bei gausių žemės ūkiui naudojamų laukų, kuriuose migracijos metu pamedžioti sustoja plėšrieji paukščiai.

   Dar penktadienio vakarą dalyviai susirinko Jūkainių geomorfologinio draustinio poilsiavietėje, o ankstyvą šeštadienio rytą praėję pažintiniu taku, patraukėme link Paupio žuvininkystės ūkio tvenkinių komplekso.  Oras pasitaikė puikus todėl ir paukščių netrūko. Stebėjome įvairaus amžiaus jūrinius erelius, kurie čia dažniausia plėšriųjų paukščių rūšis ir beveik visuomet galima pamatyti vieną ar kelis tokius plačiasparnius sklandančius danguje. Nemažiau gausios buvo ir nendrinės lingės, kurios dar šeimomis medžiojo tvenkinių pakraščiais ir suteikė mums puikią galimybę įsidėmėti jaunų ir suagusių paukščių bruožus. Taip pat grožėjomės sėkmingai medžiojančiais trimis žuvininkais bei mokėmės nustatyti jų amžių. Poroje vietų stebėjome ir suaugusius sketsakalius.

   Nuleistuose Paupio ir Alsos ž.ū. tvenkiniuose stebėjome ir mokėmės atpažinti įvairaus amžiaus upinius ir jūrinius kirlikus, dirvinius sėjikus, pempes, gaidukus, Teminko ir mažuosius bėgikus, tikučius, krantinius tilvikus, raudonkojus ir žaliakojus tulikus bei perkūno oželius.

   Vakare, įsikūrę stovyklavietėje prie Dubysos, nuotraukose analizavom beveik visus Lietuvoje sutinkamus plėšriuosius paukščius skirtingais jų amžių tarpsniais, jų spalvines formas ir lyčių identifikacinius skirtumus.

   Sekmadienį skyrėme plėšriųjų paukščių paieškai laukuose, tačiau pasitreniruoti praktikoje laiko turėjome tik iki pietų, kadangi vėliau mus užklupo smarkus lietus.

  Per dvi dienas stebėjome 90 paukščių rūšių, tarp kurių iš nepaminėtų buvo dar kelios įdomesnės: euroazinės cyplės, smailiauodegės, rudagalvės ir šaukštasnapės antys, paukštvanagiai, kaspijiniai kirai, paprastieji purpleliai, naminė pelėda, urvinės kregždės, tulžys, juodoji meleta, vidutinis ir mažasis margieji geniai, ilgauodegės zylės, egliniai kryžiasnapiai.

Sekantys 4P mokymai vyks Kuršių nerijos nacionaliniame parke rugsėjo 15-17 dienomis.

 

LOD dėkoja Raseinių žuvininkystės ūkiui už leidimą vesti kursus jų teritorijoje.

 

Nuotraukos 4P kursų dalyvių.


Reti stebėjimai

2018-06-17
Gavia arctica
2018-06-15
Hydroprogne caspia
2018-06-15
Gavia arctica
2018-06-15
Melanitta fusca
2018-06-15
Melanitta nigra
2018-06-16
Acrocephalus dumetorum
2018-06-16
Merops apiaster
2018-06-11
Motacilla citreola
2018-06-13
Phasianus colchicus
2018-06-06
Gavia arctica