Savaitgalį Metelių regioniniame parke palydėjome išskrendančius paukščius

Spalio 21 d. Lietuvos ornitologų draugija (LOD) organizavo išvyką į Metelių regioninį parką aplankyti Dusios ir Metelio ežerų palydėti išskrendančius paukščius ar paieškoti jau Lietuvą pasiekusių šiaurinių migrantų.

Pasiekus pirmąjį sutojimą - Metelių apžvalgos bokštą, susipažinome su gausias sankaupas sudarančiais paukščiais - laukiais. Metelių ežere laikėsi keletas šimtų šių paukščių. Tolumoje taip pat įžvelgiame gulbes nebyles ir kuoduotasias antis. Su šiais paukščiais supažindinio ir apie juos papasakojo LOD darbuotojas, kelionės gidas Marius Karlonas. Nuo bokšto apžvelgėme ne tik Metelio ir Dusios ežerus, bet ir paukščiams svarbią šlapią Kemsinės pievą, Metelių kaimą, kitoje ežero pusėje stūksantį Papėčių piliakalnį. 

Paukščių stebėjimas nuo apžvalgos bokštos. G. Petkaus nuotrauka

Žvarbus ir stiprus vėjas neleido ilgai užsibūti bokšte, ir paukščiai gana laikėsi toli, tad nusprendėme ilgai nedelsti ir keliauti arčiau ežero. Jeigu nuo bokšto matėmė tik "taškelius", tai privažiavę arčiau ežero jau pakankamai gerai apžiūrėjome laukius ir kuoduotąsias antis. Nors laukys gana dažnas paukštis daugelis ekskursijos dalyvių jį matė pirmą kartą. Pakankamai iš arti apžiūrėję šiuos paukščius važiavome į Metelių regioninio parko lankytojų centrą. Lankytojų centras įsikūręs šalia didelio Dusios ežero dar kitaip vadinamos "dzūkų jūra". Čia stebėjome ne tik laukius, gulbes nebyles, bet ir gulbes giesmininkes, ausuotuosius kragus, klykuoles ir retąjį juodakaklį narą.

Paukščių stebėjimas prie Dusios ežero. G. Petkaus nuotrauka

Po paukščių stebėjimo prie Dusios ežero, Metelių regioninio parko lankytojų centro administratorius Artūras Pečkys pakvietė susipažinti su centro ekspozicija, išgerti karštos čiobrelių arbatos. Lankytojų centre specialistas papasakojo apie vertingiausius parko augalus, roplius, varliagyvius ir žuvis. 

Metelių regioninio parko lankytojų centras. G. Petkaus nuotrauka

  Išklausę įdomaus pasakojimo keliavome toliau aplink Dusios ežerą vis sustodami ir ieškodami naujų paukščių rūšių. Pietrytinėje Dusios ežero dalyje pasisekė pamatyti 3 juodakaklius kragus.

Juodakakliai kragai fotografuoti per teleskopo okuliarą. M. Karlono nuotrauka

Gidas Marius Karlonas patikino, kad tai ne dažnai matomas paukštis šiuo metu Dusios ežere. Pasidalinę įspūdžiais su prasidėjusiu lietumi keliavome aplankyti Prelomciškės piliakalnį. Tai vienas didžiausių ir įspūdingiausių Metelių regioniniame parke esančių piliakalnių. Piliakalnis stūkso vakariniame Dusios krante, 3,4 km nuo kelio Seirijai – Simnas. Iki 12 metrų aukščio statūs piliakalnio šlaitai viršuje baigiasi didele aikštele. Piliakalnio papėdėje buvo didelė jotvingių gyvenvietė, o ant piliakalnio stovėjusi gerai įtvirtinta medinė pilis. Nuo Prelomciškės piliakalnio atsiveria įspūdinga panorama į Dusios ežerą. Nuo šio piliakalnio tikėjomes pamatyti jūrinių paukščių nuodėgulių, juodųjų ančių, bet dėl staiga subjurusio oro, šių sparnuočių aptikti nepavyko. 

Paukščių stebėjimas nuo piliakalnio. G. Petkaus nuotrauka

Trumpas vaizdo reportažas iš kelionės:

Ši ekskursija, kaip ir kitos, planuojamos ateinantį pavasarį, organizuojama įgyvendinant ES Europos regioninės plėtros fondo finansavimo programos „Interreg V-A Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo programa“ projektą "Gamtos paveldo panaudojimas ornitologinio turizmo plėtrai Dzūkijoje ir Biebržos slėnyje" Nr. LT-PL-1R-056.

 

 

Apie Metelių regioninį parką:

Metelių regioniniame parke aptinkamos 192 paukščių rūšys, iš kurių 130 rūšių peri. Į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos 47 rūšys.  Parko didieji ežerai yra Europinės svarbos teritorija migruojantiems paukščiams. Rudeniop, sutrumpėjus dienai, atvėsus orams, sumažėjus maisto, paukščiai ieško vietų, kur galėtų sočiai ir saugiai pasimaitinti. Tinkamiausi apsistoti yra didieji Pietų Lietuvos ežerai: Dusia, Metelys, Obelija. Kasmet sezoninių migracijų metu čia susitelkia daugiau nei 10 tūkstančių paukščių. Kiekvienais metais ežeruose stebimos tarptautinės svarbos ausuotųjų kragų (iki 2000 paukščių) ir laukių (iki 15000 paukščių) sankaupos. Tai yra vienos didžiausių traukiančių ausuotųjų kragų ir laukių sankaupos Vidurio Europoje. Į gausius būrius susitelkia iki 4000 kuoduotųjų ančių, 1000 klykuolių, 600 rudagalvių ančių, 500 didžiųjų ančių ir iki 1000 didžiųjų kormoranų. Ne veltui Metelys vadinamas gulbių lopšiu, čia jų galime pamatyti net kelis šimtus. Be mums gerai pažįstamų gulbių nebylių, pamatysime ir viešnias iš šiaurės: gulbes giesmininkes ir mažąsias gulbes. Dusios, Metelio ir Obelijos ežeruose kasmet peri po kelias pilkųjų žąsų poras. Metelio ir Obelijos ežeruose peri kelios poros globaliai nykstančių ančių rudžių.  


Reti stebėjimai

2018-12-18
Falco peregrinus
2018-12-18
Turdus iliacus
2018-12-18
Sturnus vulgaris
2018-12-18
Columba oenas
2018-12-16
Turdus iliacus
2018-12-17
Cinclus cinclus
2018-12-17
Sturnus vulgaris
2018-12-17
Sturnus vulgaris
2018-12-13
Circus cyaneus
2018-12-11
Ciconia ciconia