Praėjusį savaitgalį Kaune vyko 4P mokymai skirti kirų pažinimui

 

                         2018m rudenį prasidėjo jau antrieji LOD organizuojami „paukščių pažinimo pamokos pažengusiems (4P)” mokymai, kurie truks iki 2019 m rudens. 8-ių išvykų į skirtingas šalies vietas metu, 24 kursų dalyviai susipažins ir mokysis sudėtingų paukščių rūšių identifikacijos bei įsitrauks į LOD organizuojamas iniciatyvas.

 

 Praėjusį savaitgalį Kaune vyko antrieji 4P 2018-2019 grupės mokymai, skirti kirų ir vandens paukščių pažinimui. Žiemomis Kaune susitelkia tūkstančiai vandens paukščių ir kirų, todėl ši vieta suteikia puikias sąlygas gyvai susipažinti su minėtais sparnuočiais.

Kursų dalyviai Nemuno saloje, Kaune. Mariaus Karlono nuotrauka.

   Šeštadienio rytą iš skirtingų šalies vietų suvažiavę kursų dalyvių ekipažai, visą dieną stebėjo paukščius Kaune. Mokymai vyko 4-iose Nemuno upės atkarpose Kauno miesto teritorijoje: KHE, Trijų Mergelių pėsčiųjų tiltu, Žemuosiuose Šančiuose ties Iesios intaku, Nemuno saloje.

Kaune, ties Nemuno sala žiemojantys vandens paukščiai. Tado Gružinsko nuotrauka 

   Nors pagrindinis mokymų tikslas buvo geriau susipažinti su viena sudėtingiausių paukščių grupių – kirais -, tačiau, be pastarųjų matėme ir daug vandens paukščių, tarp kurių ir kelias įdomesnes rūšis: vidutinį ir mažuosius dančiasnapius, mažuosius kragus, jūrinius erelius, Eurazines cyples, pilkąsias antis, rudagalves krykles.

Vidutinis margasis genys. Giedrės Ališauskaitės nuotrauka.

   Šeštadienio vakarą sugrįžę į Girionių bendrabutį, apžvelgėme visas Lietuvoje sutinkamas kirų rūšis, analizavome jų požymius ir skirtumus įvairiais amžių tarpsniais, o vėliau ir kiekvienas kursų dalyvis išbandė naujai įgytas žinias kirų identifikacijoje. Po poros valandų trukusios viktorinos, didžioji dalis kirų, žvelgiant į nuotraukas jau buvo identifikuojami teisingai.

Juodasis strazdas. Tado Gružinsko nuotrauka.

   Sekmadienio rytą vienas iš 4P kursų dalyvių - Igoris Semionovas - pristatė, kartu su kita LOD savanore, Rūta Kembryte, kurtą paukščių fenologijos sistemą http://ornitologija.lt/orni/web/ ir pakvietė kursų dalyvius prisijungti prie šios sistemos bei vesti savo stebėjimus.

   Prieš pietus nuvykome į greta Kauno esantį Lapių sąvartyną, kuriame turėjome dar vieną progą gyvai susipažinti su Kaune žiemojančiais kirais (rudagalviais, paprastaisiais, balnotaisiais, Kaspijiniais, sidabriniais). Kelių tūkstančių individų varninių paukščių ir kirų būrys suteikė tinkamas sąlygas praktiniam užsiėmimui.

Sidabriniai, Kapijininiai ir balnotasis kirai. Giedrės Ališauskaitės nuotrauka.

   Teoriniai ir praktiniai dviejų dienų mokymai davė teigiamus rezultatus – palikdami sąvartyną, kone visi kursų dalyviai jau neblogai „gliaudė“ tiek jaunus, tiek ir suaugusiu individus, o iki šiol didžiausią sumaištį kėlę Kaspijiniai kirai buvo nesunkiai išskiriami iš paukščių būrio. Žinoma, kirų identifikacija neretai būna iššūkis ir patyrusiems stebėtojams, o ir ne visi individai gali būti tiksliai identifikuojami dėl hibridizacijos. Kitų kursų metu, kartas nuo karto vėl sugrįšime prie kirų, juos pasikartodami jau veisimosi apdarais.

Mišrus varninių paukščių ir kirų būrys Lapių sąvartyne. Giedrės Ališauskaitės nuotrauka.

 

Kiti 4P 2018-2019 mokymai vyks jau kovo pabaigoje Punios šile.


Reti stebėjimai

2019-08-19
Milvus milvus
2019-08-17
Stercorarius parasiticus
2019-08-17
Melanitta fusca
2019-08-17
Regulus ignicapilla
2019-08-16
Anser serrirostris
2019-08-16
Anser albifrons
2019-08-11
Regulus ignicapilla
2019-08-10
Anser albifrons
2019-08-08
Falco peregrinus
2019-08-08
Circus cyaneus