birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Pavojus gamtai: gamtosaugos organizacijos susivienijo prieš Europos Komisijos ketinimus susilpninti svarbiausius gamtosaugos įstatymus

Šiandien daugiau nei 100 aplinkos apsaugos nevyriausybinių organizacijų visoje Europoje vienu metu pradeda bendrą kampaniją, kurios metu sieks apsaugoti Europos gamtą nuo Komisijos prezidento J. C. Juncker‘io planų panaikinti kai kuriuos gamtos apsaugą reglamentuojančius ES teisės aktus.
Internetu vykdoma kampanija “Pavojus gamtai” (“Nature Alert”) suteikia galimybę 28 ES šalių piliečiams dalyvauti EK rengiamose viešose konsultacijose ir tokiu būdu pareikšti savo valią, kad Europos gamtą saugantys įstatymai liktų galioti. Kampaniją rengia šios tarptautinės nevyriausybinės organizacijos: BirdLife, European Environmental Bureau, Friends of the Earth Europe ir WWF.
Ši kampanija žymi kasmet Europoje vykdomos akcijos, kuria skatinama geresnio ES gamtosaugos įstatymų įgyvendinimo siekiant sumažinti gyvajai gamtai kylančias grėsmes, pradžią. Daugiau nei 100 nevyriausybinių gamtosaugos organizacijų suvienijo jėgas, kad mobilizuotų savo narius, rėmėjus ir visuomenę ir išsakytų Komisijai savo valią dėl geresnio esamų gamtosaugos įstatymų įgyvendinimo ir jų stiprinimo.  
Europos gamtosaugą reglamentuojantys įstatymai – Paukščių ir Buveinių direktyvos – pripažįstami kaip vieni iš efektyviausiai veikiančių gamtosaugos įstatymų pasaulyje, nes užtiktina gyvūnų, augalų ir jiems svarbių gamtinių buveinių išsaugojimą nuo išnykimo. Šių teisės aktų dėka Europa turi didžiausią pasaulyje saugomų gamtinių teritorijų tinklą Natura 2000, kuris dengia apie penktadalį Europos žemyno ir apie 4 procentus Europos valstybėms priklausančių jūrų ploto.
Europos Komisija nusprendė atlikti išsamų Paukščių ir Buveinių direktyvų įvertinimą, siekiant nustatyti jų tinkamumą gyvosios gamtos apsaugai. Šis procesas vyksta gamtosaugai atvirai priešiškame kontekste, kurį iliustruoja prezidento J. C. Juncker‘io retorika apie „verslui palankius“ įstatymus ir „žaliosios politikos“ netęsimą.
Ši nevyriausybinių organizacijų rengiama akcija suteikia vienintelę galimybę piliečiams išreikšti savo valią viešose konsultacijose dėl Direktyvų tinkamumo. Tai padaryti bus galima iki 2015 m. liepos 24 dienos.
BirdLife Europe vadovas Angelo Caserta pažymi: “Yra daugybė įrodymų, kad tinkamai įgyvendinamos Direktyvos puikiai veikia. Galima pateikti daugybę pavyzdžių, iliustruojančių, kad šie teisės aktai nėra kliūtis ekonomikos plėtrai. Prezidento J. C. Juncker‘io ir jo komandos norime paklausti paprasto klausimo: kodėl reikia kelti klausimą dėl puikiai veikiančios gamtosaugos teisinės bazės jei ir taip Europoje yra daugybė darbų?“
WWF European Policy Office vadovas Tony Long sako: „WWF saugiau nei 30 metų kovoja už tai, kad Europa turėtų pasaulinius standartus atitinkančius gamtosaugos įstatymus. Mes negalime likti nuošalyje ir leisti, kad šios pastangos būtų iššvaistytos. Europos gamtosaugos laikrodį atsukus atgal neišloš nei gamta, nei mes, žmonės, visiškai priklausantys nuo gamtos. Šiandien visi turime suvienyti savo pastangas vardan gamtos.“
Pasak Jeremy Wates, European Environmental Bureau, vadovo “Dabartinis Europos Komisijos susitelkimas į teisinių suvaržymų mažinimą neleidžia net galvoti apie nykstančių rūšių ir buveinių apsaugai būtinus priimti sprendimus. Vietoj to, kad keltų klausimą dėl šių įstatymų ateities, EK ir šalys narės turėtų siekti geresnio Direktyvų įgyvendinimo, ir neabejoti jų teikiama nauda gamtai, mums ir mūsų ekonomikų gyvavimui.”
Friends of the Earth Europe vadovė Magda Stoczkiewicz papildo: “Mes visi turime teisę į savo gamtą – įstatymų, kurie ją saugo išsižadėjimas būtų tragedija visos Europos piliečiams ir gamtai, kurią mes mylime. Mes siekiame sutelkti žmones visoje Europoje tam, kad garsiai išsakytume aiškią  žinią – mūsų gamta neturi būti grobstoma, o iš savo politikų mes tikimės, kad jie ją saugotų mums ir ateities kartoms.”

Lietuvoje kampaniją vykdo Lietuvos ornitologų draugija. Atiduokite savo balsą dabar:  http://birdlife.lt/pavojus-gamtai-veikti-dabar

Informacija apie Europos komisijos rengiamas viešas konsultacijas dėl Paukščių ir Buveinių direktyvų: http://ec.europa.eu/environment/consultations/nature_fitness_check_en.htm

 

Internetinė nevyriausybinių organizacijų kampanija vykdoma šiose tarptautinių organizacijų interneto svetainėse:
www.naturealert.eu | www.birdlife.org/naturealert | www.wwf.eu/keepnaturealive | https://www.foeeurope.org/biodiversity

Pristatanti nuotrauka: © Wild Wonders of Europe /Konrad Wothe / WWF (Okna river, Morske Oko Reserve, Vihorlat Mountains, East Slovakia, Europe, June 2008)


Reti stebėjimai

2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca
2024-04-19
Anthus petrosus