birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Paukščių stebėtojų varžybų „Maratonas24“ metu buvo registruojamos Lietuvoje perinčių paukščių rūšys

Šį savaitgalį, gegužės 20-21 d. vyko 24 valandų paukščių stebėjimo maratonas. Čia varžėsi 25 stebėtojai, kurie sudarė 9 komandas. Nepaisant to, kad varžybų teritorijoje (Rytų Žemaitijoje ir Šiaurės Lietuvoje) plyti dideli plotai aktyviai dirbamos žemės, kraštas yra ypatingas savo buveinių įvairove – senais drėgnais miškais, pelkynais, natūraliais upelių slėniais, žuvininkystės tvenkiniais, dėl ko buvo tikimasi didelės paukščių įvairovės ir naujų atradimų. Regionas pateisino visus lūkesčius ir per 24 valandas buvo stebėtos net 155 rūšys! Gana dažnai buvo stebimi mažieji ereliai rėksniai bei mažosios musinukės. Nustebino javinės lingės stebėjimas (šios kažkada perėdavo Kamanose), bei rudojo peslio ir baltabruvio nykštuko stebėjimai, kurie iki šiol nebuvo aptikti šiame regione. Taip pat stebėtas mažasis apuokas, juodieji gandrai, baltnugariai geniai, lėliai, pievinė lingė, vapsvaėdis, sodinė nendrinukė, mėlyngurklė, žvirbrinė pelėda, švygždos, ilgasnapė ir plovinė vištelės, tikučiai, mažosios ir juodosios žuvėdros, baltakaktė žąsis bei kitos paukščių rūšys. Turbūt netikėčiausi buvo apvaliasnapio plaukiko ir paprastojo suopio vulpinus porūšio stebėjimai.

Šios varžybos buvo ypatingos tuo, kad jų metu buvo renkami trūkstami duomenys Perinčių paukščių atlasui, o dalyviai paukščių ieškojo jiems mažai žinomose vietovėse, nes stebėjimo teritorijos buvo paskirstytos prieš varžybas burtų keliu. Maratonui buvo parinkti ornitologiniu požiūriu įdomiausi Lietuvos perinčių paukščių atlaso (LPPA) 10x10 km kvadratai, anketose buvo fiksuojamas paukščio perėjimo statusas ir gausos kategorija kvadrate pagal atlaso metodiką, o už svarbiausių (rečiau ir sunkiau aptinkamų) rūšių stebėjimus buvo skiriami papildomi taškai. Po varžybų dalyviai savo stebėjimus suves į LPPA internetinę aplikaciją, todėl šie stebėjimai pateks į Europos perinčių paukščių atlasą.

Išstudijavusios gautus žemėlapius dalyvių komandos išsiskirstė į Radviliškio, Pakruojo, Joniškio, Naujosios Akmenės, Šiaulių ir Kelmės rajonus. Norėdami pastebėti daugiau rūšių kai kurie dalyviai visai nemiegojo, o kiti bent porą valandų nusnaudė automobiliuose ar po atviru dangumi. Visi stengėsi aplankyti įdomiausias teritorijas ir užregistruoti kuo daugiau paukščių rūšių. Po 24 valandų visi grįžo į renginio vietą „100 paukščių sodyboje“ kupini įspūdžių. Ir nors paukščių paieškos nežinomose teritorijose buvo nemenkas iššūkis kiekvienam, dalyviai džiaugėsi proga tyrinėti naujas vietoves ir stebėti rečiau sutinkamas rūšis.

Pirmąją vietą „Maratone24“ laimėjo Vilmos Žemaitienės ir Birutės Stukienės komanda, paukščius stebėjusi Pakruojo apylinkėse ir surinkusi 227 taškus (stebėta 101 rūšis).

Antroji vieta atiteko Mariaus Karlono ir Aurimo Aleliūno komandai, kurie paukščius stebėjo pačioje šiauriausioje Lietuvos dalyje – prie Naujosios Akmenės. Komanda surinko 218 taškų, stebėjo 105 paukščių rūšis.

Trečiąją vietą užėmę Kęstutis ir Asta Jarmalavičiai paukščius stebėjo Šiaulių raj. Komanda surinko 216 taškų, stebėjo 101 rūšį.

Sveikiname laimėtojus ir džiaugiamės gerais visų komandų rezultatais. Varžybų metu neabejotinai buvo surinkti labai svarbūs duomenys Europos perinčių paukščių atlasui!

Maratoną laimėjo Vilma Žemaitienė ir Birutė Stukienė. Modesto Bružo nuotrauka

Antrąją vietą užėmė Marius Karlonas ir Aurimas Aleliūnas. Modesto Bružo nuotrauka

Trečiąją vietą užėmė Kęstutis ir Asta Jarmalavičiai. Modesto Bružo nuotrauka

Paukščių stebėtojų varžybų „Maratonas24“ dalyviai palaiko Natura 2000 dienos kampaniją vaizduodami Natura 2000 simbolį - drugelį

Visų stebėtų rūšių sąrašą ir visų komandų rezultatus rasite čia.

Iki susitikimo kitais metais Žemaitijoje!


Reti stebėjimai

2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-12
Curruca curruca
2024-04-12
Jynx torquilla
2024-04-14
Motacilla citreola
2024-04-14
Tringa glareola
2024-04-13
Hirundo rustica
2024-04-13
Locustella luscinioides
2024-04-13
Curruca curruca
2024-04-13
Acrocephalus schoenobaenus
2024-04-15
Locustella luscinioides