birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Lietuvos ornitologų draugija parengė paukščių stebėtojo gidą Žemaitijos regionui

 

Paukščių stebėjimas – puikus būdas praleisti laisvalaikį, kadangi sparnuočių galima aptikti kone visur ir bet kuriuo metu. Tai patvirtina daugelyje Europos šalių vis labiau populiarėjantis ornitologinis turizmas ar tiesiog išvykos į gamtą. Dažniausiai tam nereikia nei įmantrios įrangos, nei didesnių pradinių investicijų. Užtenka ir paprasčiausių optinių prietaisų (žiūronų, fotoaparato ar filmavimo kameros) bei pradinių žinių apie paukščių išvaizdą, jų balsus bei buveines – ką ir kur galime aptikti tam tikru metų laiku. Nors paukščių įvairovė santykinai nemaža net miestuose ar gyvenvietėse, visgi norint aptikti kažką įdomesnio ar unikalaus, reikėtų aplankyti kuo įvairesnių vietovių, kuriose išlikusi natūrali, žmogaus mažai paveikta gamta.

Šiuo metu daug informacijos apie paukščius galima rasti internete, tačiau pastaraisiais metais Lietuvoje išleista ir keletas puikių paukščių pažinimo vadovų, po kurių pasirodymo susidomėjimas sparnuočiais labai išaugo. Padaugėjo ir interneto puslapių apie paukščius, besidominčiųjų sparnuočiais grupių socialiniuose tinkluose, kur žmonės dalijasi informacija apie paukščius ir jų stebėjimus. Vis dėlto nemažai stebėtojų susiduria su ta pačia problema – vis dar stinga informacijos apie vietas, kuriose galima tikėtis sutikti vienų ar kitų rūšių paukščių.

 

Mintis parengti paukščių stebėjimo gidą, kuriame būtų nurodytos geriausios stebėjimo vietos ir konkretūs maršrutai mūsų šalyje, leidinio autoriui kilo 2014 metais. Tačiau tokiam leidiniui parengti reikia rimto pasiruošimo ir žinių. Mat sudaryti gerus stebėjimo maršrutus įmanoma tik pačiam esant patyrusiu paukščių stebėtoju, gerai susipažinusiu su krašto ornitofauna, jos paplitimu įvairiais metų laikais ir kitais ypatumais. Taigi tokio darbo gali imtis tik ne vienerius metus tose vietose paukščius stebėję ir gerai juos žinantys gamtininkai. Pirmasis šios serijos leidinys pasirodė 2017 metais, lietuvių bei anglų kalbomis išleistas „Paukščių stebėtojo gidas Nemuno deltos regione“. Pastarąjį leidinį Baltijos aplinkos forumo iniciatyva ir Šilutės miesto savivaldybės užsakymu parengė Lietuvos ornitologų draugija https://vivagrass.eu/wp-content/uploads/2017/12/su-virseliais-lt-didesnis-compressed.pdf?fbclid=IwAR3Lzoc04s1tTCjUpzMFRIvbvkMp1uJQ2PUAousK88pm63BIBmCmMoul4fc. 2018 metais Lietuvos ornitologų draugija inicijavo ir išleido antrąjį šios serijos leidinį, „Paukščių stebėtojo gidas Dzūkijos regione“ http://www.naturetourism.eu/en/uploads/pdf/Dzukijos%20gidas%202018_su%20virseliais%20internetui.pdf?fbclid=IwAR3Gb8ngxwa-F1CmQpbW3-cuwP3LhuER3KWv693za0oTcdYpNIC7zoKMukA .

Šį, jau trečiąjį tokio pobūdžio leidinį Lietuvos ornitologų draugija parengė Žemaitijos nacionalinio parko iniciatyva. Jame aprašyta 11 paukščių stebėjimo maršrutų Žemaitijos nacionaliniame parke (2 iš jų iš dalies patenka ir į parko apsaugos zoną). Maršrutai apima skirtingas buveines: užliejamas ir sausas pievas, upių ir paežerių slėnius, eutrofinius ir mezotrofinius ežerus, spygliuočių, mišriuosius ir lapuočių miškus, žemapelkes, ganomas pievas, agrarinį kraštovaizdį ir kt. Ši skirtingų buveinių gama Žemaitijos nacionaliniame parke sukuria ypatingas sąlygas gyventi aibei skirtingų sparnuočių, kurių šioje, nors ir nedidelėje, teritorijoje užregistruota 203 rūšys. Keliaudami nurodytais maršrutais tinkamu metų ir paros laiku turėsite galimybę sutikti ne tik retų šio krašto sparnuočių, tačiau ir aibę kitų čia perinčių paukščių rūšių, kurias paprastai nėra lengva pamatyti.

Tikimės, jog „Paukščių stebėtojo gidas Žemaitijos nacionaliniame parke“ gamtos entuziastams atskleis dar nematytą šio krašto grožį, supažindins su geriausiomis paukščių stebėjimo vietomis, retomis ir įdomiomis paukščių rūšimis, pažadins prigimtinę meilę gamtai ir paskatins labiau domėtis mūsų krašto sparnuočiais bei jų apsauga.

                        

Birželio 28 dieną Žemaitijos nacionaliniame parko lankytojų centre vyks šio leidinio pristatymas.

 

Šiuo leidiniu nebus prekiaujama, tačiau jį nemokamai gali gauti visi LOD nariai. Jei esate sumokėjęs nario mokestį, leidinį atsiimti galite LOD sekretoriate Vilniuje arba LOD renginių metu. Nemokamas leidinio PDF failas pasiekiamas čia: http://zemaitijosnp.lt/wp-content/uploads/2019/06/pauksciu-stebetojo-gidas-znp_pdf-internete.pdf

Taip pat leidinį galite gauti Žemaitijos nacionalinio parko direkcijoje Plateliuose www.zemaitijosnp.lt .

...


Reti stebėjimai

2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca
2024-04-19
Anthus petrosus