Kviečiame į paukščių stebėtojų 24 val. maratoną! 2018

2018 m. birželio 15-17 d. Lietuvos ornitologų draugija (LOD) organizuoja jau tradicija tapusį  24 valandų paukščių stebėjomo maratoną. Toks renginys pirmą kartą vyko 2011 metais. Renginio misija – geriau žinoti mūsų šalyje perinčių paukščių situaciją. Maratono metu surinkti duomenys pateks į Lietuvos perinčių paukščių atlasą (LPPA). Tai prieš paskutiniai metai Lietuvos perinčių paukščių atlaso duomenų rinkimui (lauko stebėjimams), taigi renginiui pasirinkta vieta, kurioje yra didžiausias duomenų trūkumas (mažiausias ištirtumas) – Vidurio Lietuva. „Maratonas24“ – tai puiki proga išbandyti savo jėgas, aplankyti ornitologiniu požiūriu įdomiausias šalies vietas bei prisidėti prie Lietuvos gamtos pažinimo!

Vidurio Lietuva išsiskiria ypač derlingais miškais, kuriuose stebima palyginti didelė plėšriųjų paukščių įvairovė ir gausa, juodieji gandrai, na ir žinoma, praktiškai visos genių rūšys. Taujenų-Užulenio miškų biosferos poligonas yra vienas įdomiausių ornitologiniu požiūriu, čia sutinkamos derlingiems miškams būdingos saugomos rūšys – jerubės, gervės, žvirblinės pelėdos, mažosios musinukės. Vertinant medynų sudėtį, čia galėtų būti ir uralinių pelėdų, nes medynai identiški ir jų plotas panašus į Biržų girią. Nors atviras kraštovaizdis yra intensyviai naudojamas, tačiau pamiškėse ir paupiuose yra išlikusių pievų fragmentų, kur girdėtos sodinė nendrinukė, raiboji devynbalsė. Šiame regione galima sutikti ir gausią mažojo erelio rėksnio populiaciją. Vandens telkinių nedaug, bet jie dažnai stipriai apžėlę ir juose gali pasitaikyti retų vandens paukščių rūšių (pvz: Lėnio ež. arba Kaplių žuvininkystės tvenkiniuose). Tačiau net ir smulkūs šio regiono miškeliai, pievos, ar šlapynės neretai gali nustebinti savo įvairove net ir patyrusį ornitologą.

Į maratoną užsiregistravusioms komandoms burtų keliu bus paskirta po du gretimus 10x10 km LPPA kvadratus (jei turite poreikį dalyvauti konkrečioje teritorijoje, apie tai praneškite registracijos metu) , kuriuose dalyviai 24 valandas rinks duomenis apie pastebėtus paukščių perėjimo požymius. Renginiui bus parinkti svarbiausi regiono LPPA kvadratai, kuriuose tikėtina didžiausia paukščių įvairovė. Kaip ir pernai, už rečiau aptinkamas ar sunkiau identifikuojamas paukščių rūšis bus skiriami papildomi taškai.

Varžybų teritorija (mėlyni kvadratai).

Rezultatų aptarimas vyks Petronių kaimo bendruomenės namuose – Ežero g. 2b., Petronys, Ukmergės rajonas (535826, 6131474 (LKS)), apie 17 km, šiaurės vakarų kryptimi, nuo Ukmergės ir apie 7 km nuo Siesikų, šiaurės rytų kryptimi. Nakvynės ir vakarienės išlaidas padengs Lietuvos ornitologų draugija.

Taigi kviečiame visus – tiek labiau patyrusius paukščių stebėtojus, tiek ir mėgėjus, burti komandą ir dalyvauti šiame įdomiame bei prasmingame renginyje!

Komandos registruojasi el.paštu bruzas.modestas@gmail.com iki 2018 birželio 8 d. imtinai. Siekiant kuo plačiau ištirti varžybų teritoriją, prašome burtis į daugiau, bet mažesnių komandų – po du ar tris stebėtojus komandoje, tačiau didesnės komandos taip pat nėra draudžiamos.

Detalesnę informaciją apie renginį bei taisykles rasite čia.

Dėmesio! Komandos savarankiškai startuoja birželio 15 d. (penktadienį) 20:00 val. pasirinktame taške, viename iš paskirtų LPPA kvadratų. Informaciją (žemėlapį ir anketą) apie burtų keliu paskirtą teritoriją (du 10x10 km LPPA kvadratus) komandos gaus iki birželio 12 d. Jei turite klausimų dėl renginio, kviečiame kreiptis.

Renginio plakatas


Reti stebėjimai

2019-03-18
Anser brachyrhynchus
2019-03-18
Melanitta fusca
2019-03-17
Milvus milvus
2019-03-15
Ciconia ciconia
2019-03-15
Milvus milvus
2019-03-13
Gallinago gallinago
2019-03-15
Aythya ferina
2019-03-15
Circus aeruginosus
2019-03-15
Branta canadensis
2019-03-15
Tachybaptus ruficollis