birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Kviečiame į Paukščių palydas! (atnaujinta 2015-09-30)

Šių metų pirmąjį spalio savaitgalį – 2-4 dienomis, Lietuvos ornitologų draugija (LOD) tradiciškai kviečia visus gamtai ir paukščiams neabejingus žmones prisijungti prie gausaus stebėtojų būrio iš daugiau kaip 30-ties Europos šalių ir išlydėti išskrendančius paukščius. Tūkstančiai žmonių tomis dienomis stebės ir mėgins suskaičiuoti daugelyje Europos vietų stebimus migrantus. Vėliau tarptautinė paukščių apsaugos organizacija BirdLife International, kurios partnerė yra Lietuvos ornitologų draugija, apibendrins ir paviešins šios Europinės akcijos rezultatus, kurie parodys ir kiekvienos šalies indėlį. Šis tarptautinis  visuotinas renginys skaičiuoja jau 22– uosius metus.

Lietuvoje organizuojama Paukščių palydų šventė, kasmet sulaukia didelio Lietuvos gyventojų dėmesio. Paukščių palydos (angl. EuroBirdwatch) ne tik visoje Europoje, bet ir Lietuvoje jau tapo tradicine švente. Tai puiki galimybė skirti laiką dar gausių migruojančių paukščių stebėjimams, susitikti su bendraminčiais, aplankyti paukščiams svarbias teritorijas ar tiesiog dar vieną dieną praleisti rudenėjančioje gamtoje. Nesvarbu, ar esate patyręs stebėtojas, ar tiesiog norite geriau pažinti paukščius stebint juos natūralioje aplinkoje, nepriklausomai nuo amžiaus ir profesijos – prisijunkite prie šalyje organizuojamų Paukščių palydų ir kartu su tūkstančiais kitų dalyvių, palinkėkite mūsų šalį paliekantiems sparnuočiams laimingo kelio ir tuo pačiu juos suskaičiuokite.

Paukščių palydos Kenos žuvininkystės tvenkiniuose 2014 m. G. Petkaus nuotrauka

Visus norinčius savarankiškai organizuoti Paukščių palydas savo apylinkėse kviečiame užregistruoti renginį, nesvarbu, ar tai bus ekskursija po apylinkes, ar renginys su specialia programa, skirta paukščių pažinimui, ar grupės bendraminčių pasivaikščiojimas po rudenėjančią gamtą. Renginį reikėtų užregistruoti el.paštu gediminas.petkus@birdlife.lt,  atsiunčiant renginio registravimo anketą

Kiekvienais metais LOD sekretoriatas Paukščių palydų dieną organizuoja išvyką į ornitologiniu požiūriu įdomią teritoriją. Pernai  palydų dieną aplankėme Kenos žuvininkystės tvenkinius. Informaciją apie šių metų išvyką LOD artimausiu metu paskelbs savo interneto svetainėje www.birdlife.lt, sekite naujienas!

Taip pat draugijos svetainėje pateiksime ir kitų dalyvių planuojamų renginių informaciją. Tradiciškai kiekvienais metais kartu su LOD aktyviai dalyvauja ir daugelis saugomų teritorijų direkcijų palydinčios paukščius regioniniuose parkuose. Paukščių palydos bus puiki proga aplankyti gražiausius Lietuvos kampeliuos!

Pagrindinis Paukščių palydų akcentas – šalies masto paukščių stebėjimas ir apskaitos su greito informavimo akcija, kurioje dalyvauti gali visi - ir maži, ir dideli, ir gerai pažįstantys paukščius, ir skiriantys vos keletą jų rūšių. Taigi, pirmąjį spalio savaitgalį visus, stebėjusius paukščius, prašome užpildyti rezultatų anketą ir iki spalio 4 dienos (sekmadienio) 15 val. atsiųsti Lietuvos ornitologų draugijai el. paštu lod@birdlife.lt arba faksu (8 5) 213 04 98. Draugijos būstinėje budintiems darbuotojams susumavus Paukščių palydų rezultatus, juos perduos Europos paukščių stebėtojų (EuroBirdwatch15) koordinavimo centrui, kurio funkcijas šiais metais vykdo Nyderlandų ornitologų draugija (Vogelbescherming Nederland).

Faktai:

Paukščių palydos (angl. EuroBirdwatch) – Europoje rengiamos nuo 1993 m., kurias koordinuoja tarptautinė paukščių apsaugos organizacijų asociacija „BirdLife International“

Lietuvoje Paukščių palydas nuo 1994 m. organizuoja Lietuvos ornitologų draugija.

2014 m. Nuo Portugalijos iki Kazachstano, nuo Maltos iki Norvegijos daugiau nei 23 000 žmonių dalyvavo 895 renginiuose. Bendrai stebėta beveik 2,5 milijonai paukščių!

Pernai metais stebėta net 180 614 sparnuočių, priklausančių net 156 paukščių rūšiai. Tai oficialūs rezultatai. Ne visi stebėtojai spėjo pateikti laiku rezultatus. Gausiausiai Lietuvoje skrido paprastieji kikiliai – 31 987, ilgauodegės zylės – 25 544 ir didžiosios zylės – 25 434. Be šių, gausiai skrido: didieji kormoranai (23 918), paprastieji varnėnai (15 984), paprastųjų pempių (9731), didžiųjų ančių būriai. Vėlyvos rūšis: juodoji žuvėdra, baltasis gandras, mažoji krakšlė, paprastasis kūltupys.

Dažniausiai Paukščių palydų metu Lietuvoje stebėti paukščiai per pastaruosius 5 metus:

2010

2011

2012

2013

2014

Paprastasis kikilis

Mėlynoji zylė

Paprastasis varnėnas

Paprastasis kikilis

Paprastasis kikilis

Paprastasis varnėnas

Paprastoji pempė

Paprastasis kikilis

Didžioji zylė

Ilgauodegė zylė

Paprastoji pempė

Paprastasis kikilis

Paprastoji pempė

Paprastasis varnėnas

Didžioji zylė

 

PRANEŠK MUMS APIE SAVO RENGINĮ 

ATSIŲSK REZULTATUS

Šioje naujienoje žemiau skelbsime artimiausius su paukščių palydomis susijusius renginius. 

VISI PALYDŲ RENGINIAI VYKSTANTYS LIETUVOJE:

 LOD sekretoriatas. Daugiau informacijos čia

  ir Daugiau info čia

 

 Daugiau informacijos rasite čia

Daugiau informacijos rasite čia

 Daugiau informacijos rasite čia

Daugiau informacijos rasite čia

Daugiau informacijos rasite čia

 Daugiau informacijos rasite čia

Daugiau informacijos rasite čia

 Kretingos muziejus. Daugiau informacijos rasite čia

Daugiau informacijos rasite čia

 


Reti stebėjimai

2021-06-23
Acrocephalus dumetorum
2021-06-22
Phylloscopus collybita tristis
2021-06-11
Emberiza calandra
2021-06-12
Anser albifrons
2021-06-18
Acrocephalus dumetorum
2021-06-13
Merops apiaster
2021-06-06
Acrocephalus dumetorum
2021-06-12
Milvus milvus
2021-06-08
Emberiza calandra
2021-06-13
Emberiza calandra