birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Klubas 250 – 2018 m. apžvalga

Visų pirma norėtume visus pakviesti ir šiais metais netik stebėti paukščius, bet ir registruoti savo stebėjimus šioje platforme. Nesvarbu ar Jūs ornitologas-mėgėjas, ar ornitologas-profesionalas, ar tiesiog paukščius stebintis žmogus – šis klubas puiki galimybė turėti kasmetinį savo stebimų paukščių sąrašą, jį palyginti su kitais stebėtojais.

Panašūs klubai veikia įvairiose pasaulio šalyse, o ypač populiarūs Europoje, kur veikia beveik kiekvienoje šalyje. Vokietijoje veikiančio klubo tikslas operatyviai surinkti ir greitai perduoti stebėtojams informaciją apie rečiau Vokietijoje stebimas paukščių rūšis. Norint tapti tikruoju klubo nariu reikia Vokietijos teritorijoje užregistruoti nemažiau kaip 300 skirtingų paukščių rūšių. Daugiau informacijos apie šį klubą galima rasti internetinėje svetainėje https://www.club300.de. Šveicarijoje veikiančio klubo nustatyta paukščių rūšių riba taip pat 300. Šis klubas jau veikia nuo 2001, o nuo 2009 netgi turi oficialios organizacijos statusą, rengia kasmetinį susirinkimą ir renka paramą, kurią skiria įvairiems gamtosauginiams projektams. Apie šio klubo veiklą ir naujausius paukščių stebėjimus Šveicarijoje galite sužinoti adresu https://www.chclub300.ch.

 

Lietuvoje praėjusiais metais bent vieną stebėjimą įvedusių dalyvių skaičius padidėjo iki 118. Daugiau nei 250 skirtingų paukščių rūšių Lietuvos teritorijoje stebėjusių dalyvių taip pat padaugėjo. Šiuo metu “Klubo nario” status turi 12 paukščių stebėtojų, o porai žmonių trūksta vos kelių rūšių, kad šį statusą pasiektų. „Kandidato“ statusą turinčių narių skaičius taip pat padidėjo ir šiuo metu yra 40 šį statusą turinčių paukščių stebėtojų. TOP10 kategorijai priklausančių stebėtojų stebėtų rūšių skaičius kito labai nežymiai ir daugiausiai Lietuvoje skirtingų paukščių rūšių (309) užregistravusio stebėtoju išlieka Krister Castren. Vos 2 paukščių rūšių trūksta Vytautui Eigirdui, kad pasiektų 300 skirtingų paukščių rūšių ribą.

2018 metų stebėjimus įvedė 58 stebėtojai. Daugiausia skirtingų paukščių rūšių (244) per vienerius metus Lietuvoje užregistravo Augustas Šimkus. Povilas Bagdonas, kaip ir praėjusiais metais, išliko antroje vietoje ir stebėjo 233 skirtingas paukščių rūšis. Simonas Minkevičius stebėjo 212 skirtingų paukščių rūšių ir 2018 metais buvo trečioje vietoje.

Praėjusiais metais įvesti 274 skirtingų paukščių rūšių 4236 stebėjimai Lietuvos teritorijoje. Dažniausiai užregistruotos didžiosios zylės (29 stebėtojai), kuosos (28 stebėtojai) ir pilkosios gervės (28 stebėtojai). Praėjusieji metai pasižymėjo puikiu mornelių (Charadrius morinellus) stebėjimu Šiaurės Lietuvoje. Taip pat stebėtos ir mažosios tošinukės (Iduna caligata), naktikovis (Nycticorax nycticorax) bei kitos retos ir įdomios paukščių rūšys. Visą stebėtojų ir stebėtų paukščių rūšių sąrašą galima rasti „Klubas 250“ internetinėje svetainėje.

Praėjusiais metais, perėjus prie IOC taksonominės klasifikacijos, atlikti paukščių sąrašo pakeitimai. Atnaujintą Lietuvos paukščių sąrašą rasite Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje: http://birdlife.lt/kaupiama

Metų eigoje buvo stebimas vis didėjantis fiktyvių vartotojų skaičius, kurį pavyko sukontroliuoti ir tokius dalyvius ištrinti. Sutvarkius registracijos sistemą, nuo šiol tokioms kompiuterinėmis programoms registruotis bus gerokai sunkiau ir tokių fiktyvių dalyvių ateityje turėtume nebematysime.

Prieš įvesdami savo stebėjimus, nepamirškite susipažinti su klubo taisyklėmis, o stebėjimų metu laikytis LOD etikos kodekso. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad retoms rūšims (http://www.birdlife.lt/kaupiama sąraše pažymėtomis stulpelyje „Renkama informacija“ LOFK) reikalinga užpildyti LOFK anketą (plačiau apie stebėjimų tvirtinimą skaitykite http://www.birdlife.lt/tvirtinimas).


Reti stebėjimai

2024-03-29
Aquila chrysaetos
2024-03-28
Regulus ignicapilla
2024-03-28
Prunella modularis
2024-03-28
Sylvia atricapilla
2024-03-27
Branta bernicla
2024-03-27
Anser brachyrhynchus
2024-03-27
Sylvia atricapilla
2024-03-26
Aix galericulata
2024-03-26
Aegithalos caudatus europaeus
2024-03-25
Anser brachyrhynchus