birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Gamtosaugininkai ir gaisrininkai gelbėjo įšalusias gulbes Lėvens ir Nevėžio upėse

Vasario mėn. netikėtai spūstelėjus stipriems šalčiams, nemažai vandens paukščių pateko į savotiškus gamtos spąstus: sparčiai užšąlant upėms, gausios jų sankaupos susitelkė palyginti nedidelio ploto eketėse. Nerimą kėlė ne tik faktas, kad tokio ploto vandens properšose skaitlingi vandens paukščių būriai neras pakankamai maisto, kurio poreikis (kad palaikyti gyvybines funkcijas) ypač išauga termometro stulpeliui krentant žemiau minus 20oC. Todėl tuo metu buvo ypač reikalinga žmogaus pagalba papildomai šeriant žiemojančius paukščius. Tačiau labiausiai neramino, kad spaudžiant šaltukui užsitrauks daugelis didesnių properšų ir vandens paukščiai atsidurs gamtos paspęstuose spąstuose. Tačiau, pasirodo ir tokiais atvejais galima surasti išeitį, ką įrodė Kėdainių gyventojai.

Išvydę ant ledo rymančias gulbes, netilo kėdainiečių skambučiai – priešgaisrinėje gelbėjimosi tarnyboje, bei miesto seniūnijoje. Čia kiekvieną dieną lesintojų laukia apie 80 šių išdidžių paukščių. Kėdainių miesto seniūnas Alvydas Kleiva paprašė ugniagesių pagalbos, kad šie išpjautų paukščiams lede didesnę eketę. Tik pradėjus darbus benzininiais pjūklais, pabaidytos gulbės susitelkė netoliese po tiltu. Užbaigus darbus – išpjovus eketę, paukščiai suskubo grįžti atgal. Lietuvos ornitologų draugija dėkinga kėdainiečiams už jų rūpestį žiemoti likusiais paukščiais.

 

Išpjauta eketė Nevėžio upėje, Kėdainiai. Nuotraukos autorius: Boris Belchev

Tuo tarpu Pasvalyje, ugniagesiai išgelbėjo prišalusią gulbę nebylę. Trūkstant maisto ir spaudžiant didžiuliams šalčiams, paukštis prišalo prie ledo. Į bėdą patekusią gulbę Lėvens upėje, Pasvalyje, netoli pėsčiųjų tilto pastebėjo vietos gyventojai ir paskambino ugniagesiams. Šioje neužšalusioje upės vietoje nuolat būriuojasi apie 20 likusių žiemoti gulbių, daugybė ančių. Atvykusi Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Pasvalio rajono agentūros vyresnioji inspektorė Apolonija Lindienė įsitikino, kad viena netoli properšos tupinti gulbė iš tiesų negali atsiplėšti nuo ledo. Tuomet iki jos nusigavę ugniagesiai peiliu atsargiai nupjovė prie ledo prišalusias gulbės pilvo plunksnas ir atnešė ją į krantą. Išsekusią gulbę savo namuose priglaudė vietos gyventojas. Vyras aplinkosaugininkei papasakojo nuolat einantis lesinti neišskridusių paukščių, kasdien jiems nuperkantis po tris batonus, paberiantis grūdų. Pirmadienį apžiūrėjęs gulbę veterinaras nustatė, kad jauniklė nėra sužeista, tik išsekusi. Ją priglaudęs vyriškis pažadėjo kelias dienas gulbę dar palaikyti savo namuose, o jai visiškai atsigavus – paleisti į upę, kur ji ir buvo rasta.

Lietuvos ornitologų draugija dėkoja kėdainiškiams ir pasvaliečiams už jų rūpestį ir savalaikį perspėjimą apie į pavojų patekusius paukščius. Atskiros padėkos nusipelno  Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pasvalio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, kurių darbuotojai neliko abejingi paukščius ištikusioms bėdoms ir laiku atskubėjo jiems į pagalbą. Neabejojame, kad šalyje buvo ir daugiau panašių iniciatyvų apie kurias LOD nebuvo informuota. Netikėtai užklupusi stichija parodė jog daugelis žmonių įvairiose Lietuvos vietose pagal išgales rūpinosi žiemoti pasilikusiais paukščiais. Visiems jiems didžiulis AČIŪ!

]]>

Reti stebėjimai

2024-04-18
Asio flammeus
2024-04-17
Circus macrourus
2024-04-15
Sylvia atricapilla
2024-04-07
Anthus trivialis
2024-04-13
Motacilla cinerea
2024-04-01
Ficedula hypoleuca
2024-04-01
Phylloscopus collybita
2024-04-17
Aix galericulata
2024-04-07
Locustella luscinioides
2024-04-02
Actitis hypoleucos