birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Dabar – geriausias metas vykdyti LPPA darbus

Pavasaris jau padabino medžių šakas žalsvais lapais, o pievas žiedais. Kartu  į perimvietes jau sugrįžo ir vėlyvieji migrantai. Iš tiesų, šis metų laikas yra pats gražiausias po niūrių žiemos mėnesių, todėl atsikėlus anksčiau ryte galima pajusti tikrąjį pavasario dvelksmą. Šiuo metu jau sugrįžę ir aktyviai gieda visi Lietuvoje perintys smulkieji giesmininkai, taip pat jau peri plėšrieji paukščiai, kurie netrukus pradės aktyviai medžioti, kad išmaitintų visuomet alkanus jauniklius. Vandens paukščiai irgi jau išvedė pirmąsias vadas, sekiojančias tėvus ar tupinčias ant jų nugarų.  Taigi, šis metų laikas yra pats tinkamiausias vykdyti perinčių paukščių atlaso darbus (LPPA).
Tikslingai susiplanavus išvyką į gamtą, per dieną galima pamatyti ir išgirsti net iki 100 ar daugiau skirtingų paukščių rūšių. Todėl labai svarbu LPPA kvadrate, kuriame vykdote apskaitą pasirinkti kuo įvairesnes buveines ir jas patikrinti: pievas, žemės ūkio naudmenas, šlapžemes, krūmynus, ežerus, upių slėnius, nendrynus, karjerus, skirtingų tipų ir dydžio miškus, mažas gyvenvietes ir miestelius ir t. t. Tai yra prioritetinės stebėjimų teritorijos vykdant perinčių paukščių atlaso darbus. Todėl kviečiame nepraleisti paties geriausio laiko stebėjimams, kuris dar truks apie mėnesį. Pabuvę gamtoje šiuo nuostabiu metų laiku grįšite su begale gerų įspūdžių, o tuo pačiu atliksite ir labai vertingą ornitologiniu atžvilgiu darbą, kuris yra svarbus ne tik Lietuvos, bet ir Europiniu mastu. Skirtingai nuo pareito LPPA, dabar duomenis galima (ir pageidautina) suvesti į internetinę LOD specialiai parengtą stebėjimų įvedimo formą. Tuo būdu, jau tą pačią stebėjimų dieną duomenys pateks į LPPA duomenų bazę.
Specialiai LPPA projektui parengta internetinė duomenų rinkimo aplikacija veikia jau antrus metus. Ji buvo tobulinama pagal stebėtojų pageidavimus ir gali būti koreguojama ateityje, jei bus pasiūlymų dėl patogesnio jos naudojimo. Taigi, šiuo metu yra visos sąlygos, jog duomenys apie perinčius paukščius būtų pateikti naujam perinčių paukščių atlasui. Žinome, jog kasdien surenkama daugybė duomenų apie perinčius paukščius net be specialių tyrimų. Todėl labai svarbu, jog visi šie stebėjimai neliktų vien atskirų gamtininkų užrašuose, o „nugultų“ LPPA duomenų bazėje. Taip pat žinome, jog duomenų įvedimas nėra patrauklus darbas gamtininkui (nelygu stebėjimams gamtoje), tačiau tik bendromis pastangomis galime pasiekti norimo rezultato – naujo Lietuvos perinčių paukščių atlaso, kuris ne tik suteiktų daug svarbios ir naudingos informacijos apie šalyje perinčių paukščių paplitimą, bet ir parodytų LOD gebėjimus įgyvendinti ambicingus projektus net ir savanoriškais pagrindais. Todėl kviečiame visus gamtininkus nelikti abejingais ir duomenis suvesti naudojantis LPPA aplikacija.
Jei dar nesate LPPA duomenų rinkimo aplikacijos vartotoju – sugalvokite prisijungimo vardą, slaptažodį ir šią informaciją atsiųskite Gintarui Riaubai (gintaras.riauba@birdlife.lt) (galite tiesiog parašyti, jog norite suvesti duomenis ir vartotoją jums sukursime). Visais metodiniais ir organizaciniais LPPA klausimais taip pat konsultuoja Marius Karlonas (marius.karlonas@birdlife.lt), Eglė Pakštytė: (egle686@gmail.com) ir Liutauras Raudonikis: (liutauras.raudonikis@birdlife.lt). Jei norite pasirinkti LPPA kvadratus, kuriuose duomenų dar niekas nerenka – kreipkitės į Kristiną Valinčienę: kristinabraz@yahoo.ie.

Nuotraukos

Reti stebėjimai

2024-03-27
Branta bernicla
2024-03-27
Anser brachyrhynchus
2024-03-27
Sylvia atricapilla
2024-03-26
Aix galericulata
2024-03-26
Aegithalos caudatus europaeus
2024-03-25
Anser brachyrhynchus
2024-03-24
Aythya nyroca
2024-03-24
Anser brachyrhynchus
2024-03-24
Anser brachyrhynchus
2024-03-24
Emberiza calandra