birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

40-ies paukščių diena

Lietuviai nuo senovės kovo 10 dieną minėjo 40-ties paukščių dieną, kuri simbolizavo mūsų krašto paukščių sugrįžimą, kas kaimo žmogui būdavo rodikliu planuoti ar net pradėti kasmetinius ūkio darbus. Etnografai ir gamtininkai mano, jog „40-ties paukščių diena“ taip pavadinta, nes apytikriai tiek įprastų (paprastam žmogui pažįstamų) paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę. Senoliai tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Šią dieną šeimininkėms būdavo patariama iškepti 40 bandelių su „snapeliais“, kad vasarą javai gerai derėtų. Šios bandelės buvo dar vadinamos „špokiukais“. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, t.y., su savo šeima. Tikėta, kad šią dieną kur nors toliau iš namų išvažiavus, užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais. Tačiau, bet kuriuo atveju, ši data siejama su masiniu paukščių parskridimu. Šių metų ankstyva pavasario pradžia tikrai pateisino šią etnokultūrinę datą – šiai dienai į Lietuvą sugrįžo kiek daugiau nei keturiasdešimt rūšių – belieka stebėtis mūsų protėvių pastabumu.

Šiais metais, vasario 16 dieną, girdėtas pirmas pavasario šauklės – pilkosios gervės klyksmas. Praėjus tik dienai, vasario 17 dieną, stebėta ir pirmoji pempė. Šiais metais paukščiai grįžo 10 dienų vėliau negu praėjusiais metais. Būdavę pirmieji pavasario šaukliai, šiais metais dirviniai vieversiai, grįžo tik vasario 21 dieną. Šiuo metu visoje Lietuvoje laukai skamba nuo pilkųjų gervių trimitų, vieversių giesmelių ir pempių klykavimo. Stebimi pempių ir dirvinių vieversių tuoktuviniai skrydžiai. Kovo 1 dieną Žuvinte stebėta pirmoji migruojanti dirvinio vieversio giminaitė – lygutė. Šiuo metu pavienės migruojančios lygutės jau stebimos įvairiose Lietuvos vietose. Vasario 27 dieną stebėta pirmoji migruojanti nendrinė starta Baltojoje Vokėje. Šiuo metu nendrinių startų vis daugėja, ypač Nemuno deltoje. Stebimi sugrįžę varnėnai, girdimos nedrąsios giesmelės. Šiuo metu jau stebimi sugrįžusių keršulių tuoktuviniai skrydžiai. Grįžta pavienės liepsnelės ir karietaitės, girdimos dar nedrąsios pavienės jų giesmelės. Jau girdėtas ir pasislėpusių nendrynuose didžiųjų baublių baubimas.

Pilkoji gervė (Grus grus). Romualdo Barausko nuotrauka

Kovarnio dienos proga, kovo 4, į Lietuvą sugrįžo ir pirmieji baltieji gandrai (Elektrėnų sav.). Taip pat kovo 4 dieną stebėti ir pirmieji sugrįžę pempių giminaičiai – dirviniai sėjikai, bei pirmasis perkūno oželis. Ši diena mums buvo itin dosni naujomis rūšimis. Šiuo metu Nemuno deltoje jau stebimos pirmosios sugrįžusios urvinės antys. Į naujai atsirandančias ežerų properšas migruoja antys: cyplės, didžiosios antys, rudagalvės antys, rudagalvės kryklės, smailiauodegės antys, klykuolės. Kovo 3 stebėtos pirmosios sugrįžusios dūminės raudonuodegės, o kovo 7 pirmasis raudonkojis tulikas Šilutės r. Tiek dūminė raudonuodegė tiek ir raudonkojis tulikas šiais metais grįžo anksčiausiai per 8 paskutinius metus.

 Miškuose ir parkuose girdimos juodųjų strazdų melodingos giesmės. Retkarčiais jau galima išgirsti ir amalinių strazdų giesmes. Vyksta intensyvi amalinių strazdų migracija. Vietomis jau intensyviai gieda geltonųjų startų patinukai. Kovai grįžę į kolonijas tvarkosi savo lizdus. Miškuose teritorijas užsiiminėja jerubės, didieji ir vidutiniai margieji geniai, baltanugarai geniai, juodosios, pilkosios ir žaliosios meletos. Šiuo metu vis labiau aktyvėja naminių pelėdų ūbavimai. Kol vienos pelėdos dar tik užsiiminėja teritorijas, viena pelėda Vilniaus Vingio parke jau augina savo atžalas. Pilkosios žąsys Žuvinte jau pradėjo užsiiminėti perėjimo teritorijas.

Tuo tarpu paukščių rojuje – Nemuno deltoje – į užliejamas pievas kasdien plūsta vis daugiau sparnuočių. LOD stebėtojai praneša, kad užliejamose pievose stebimi gulbių giesmininkių, želmeninių ir baltakakčių žąsų būreliai. Vietomis stebimi intin dideli (700-800 paukščių) pempių būreliai, stebima uldukų migracija.

Vakar jau stebėta ir pirmoji baltoji kielė, kuri sugrįžusi pakvies pavasarį ir likusius paukščius sugrįžti.

Rūta Kembrytė


Reti stebėjimai

2024-03-29
Regulus ignicapilla
2024-03-29
Aquila chrysaetos
2024-03-28
Regulus ignicapilla
2024-03-28
Prunella modularis
2024-03-28
Sylvia atricapilla
2024-03-27
Branta bernicla
2024-03-27
Anser brachyrhynchus
2024-03-27
Sylvia atricapilla
2024-03-26
Aix galericulata
2024-03-26
Aegithalos caudatus europaeus